• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Szkolny Budżet Partycypacyjny

Dodana: 26.02.2024 13:15

Uczniowie publicznych szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Białystok, w przyszłym roku szkolnym będą mogli dysponować Szkolnym Budżetem Partycypacyjnym (SBP). Taką decyzję podjął prezydent Tadeusz Truskolaski. Wysokość kwoty przeznaczonej na szkołę realizującą SBP wyniesie 4 tys. zł.

Szkolny Budżet Partycypacyjny będą stanowiły pieniądze z budżetu Miasta Białystok, które zostaną przeznaczone na sfinansowanie projektów zgłoszonych do realizacji przez uczniów białostockich publicznych szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Białystok. Każda szkoła, zgłoszona do SBP, będzie mogła składać projekty o wartości 4 tys. zł.

– Chcemy w ten sposób kształtować postawę obywatelską wśród młodzieży, inspirować uczniów do działań pozalekcyjnych i rozwijać w nich umiejętności współpracy. To przedsięwzięcie da także uczniom możliwość większego wpływu na własne otoczenie szkolne – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Warunkiem udziału szkoły w SBP będzie złożenie w Departamencie Edukacji Urzędu Miejskiego deklaracji udziału. Termin na to przeznaczony upłynie 15 maja. Realizacja SBP będzie przebiegała zgodnie z poniższym harmonogramem:

  • zgłaszanie projektów przez uczniów od 9 września do 30 września 2024 r.,
  • weryfikacja złożonych propozycji projektów do 11 października 2024 r.,
  • głosowanie – w ciągu 10 dni od zakończenia etapu weryfikacji,
  • realizacja wybranych projektów do 20 grudnia 2024 r.

Składane projekty będą mogły dotyczyć wydarzeń, inicjatyw i innych działań na rzecz szkolnej społeczności, wyposażenia przestrzeni szkolnej, wdrażania udoskonaleń organizacji szkoły, które służą uczniom. Projekt będzie mógł zgłosić każdy uczeń szkoły pod warunkiem, że jego pomysł poprze pisemnie co najmniej 15 uczniów. Każda szkoła biorąca udział w SBP będzie zobowiązana do przeprowadzenia akcji promocyjno-informacyjnej wśród uczniów. Weryfikacji projektów będzie w każdej szkole dokonywał zespół powołany przez dyrektora placówki, a w jego skład będą wchodzili nauczyciele i uczniowie nieskładający projektów. Zwycięskie projekty będą realizowane przez dyrekcję szkoły w porozumieniu z autorami pomysłów.

Anna Kowalska

Do góry