• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Święto ulicy Kilińskiego

Dodana: 21.05.2024 14:20

W najbliższą niedzielę, 26 maja, będziemy obchodzić Święto Ulicy Jana Kilińskiego. Wydarzenie corocznie jest organizowane przez Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku i objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

– W tym dniu cała ulica Jana Kilińskiego będzie tętniła życiem. Zapraszam mieszkańców naszego miasta na to święto, bo atrakcji na pewno nie zabraknie – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Warto przyjść i poczuć niepowtarzalny klimat tej jednej z najpiękniejszych uliczek Białegostoku.

Wydarzenie zaplanowano od godz. 12.00 do 16.00. Będzie nawiązywało do lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Nie zabraknie muzyki na scenie, a z balkonu jednej ze starych kamienic rozbrzmią przedwojenne tanga zagrane na żywo przez skrzypaczkę. Wystąpi Stylowa Orkiestra Taneczna ze specjalnym repertuarem z lat 20. i 30., a także początkujący artyści z Domu Kultury „Śródmieście”, m.in. Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” pod kierunkiem Heleny Szuhalskiej, który zaprezentuje etiudę taneczną „Panna Andzia”. Seniorzy z Kabaretu „Lumbago” pod kierunkiem Adama Zielenieckiego rozbawią publiczność piosenkami w przedstawieniu „Z uśmiechem po Podlasiu”. Zachwycające kreacje z lat 20. i 30. zaprezentują uczniowie ZSTiO z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku podczas pokazu mody w scenerii ulicy Kilińskiego, którą stworzą m.in. zabytkowe samochody. Organizatorzy zachęcają wszystkich uczestników do wystylizowania swoich ubiorów nawiązując do okresu międzywojennego, ponieważ odbędzie się konkurs na stylizację modową z lat 20. 30. XX wieku. Najlepsze stylizacje zostaną nagrodzone.

Udział w wydarzeniu będzie można uwiecznić na pamiątkowej fotografii. Zdjęcia będą drukowane na miejscu z retro fotobudki. Dom Kultury Śródmieście” przygotował wystawę, która składa się m.in. ze zdjęć stylizowanych na okres międzywojenny. Wystawę „Śledź w porcelanie” oraz wystawę migawkową „Z Kilińskiego” będzie można oglądać w Muzeum Wojska. Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB zaprasza na zwiedzanie wystaw poświęconych historii lecznictwa oraz wystawę multimedialną o historii Pałacu Branickich w Białymstoku w XVII-wiecznych piwnicach pałacowych.

W tym dniu odbędzie się również zwiedzanie Pałacyku Gościnnego z przewodnikiem oraz mechanizmu zabytkowego zegara w Bramie Wielkiej Gryf. W Muzeum Wojska oprócz wystaw czekają gry i zabawy z okresu międzywojennego (m.in. rzut podkową, klasy, toczenie fajerek), a także warsztaty plastyczne dla dzieci „Laurka na Dzień Mamy”. W Niezależnej Galerii Sztuki Marchand będzie można dać się ponieść plastycznej ekspresji. Czekać tam będzie nie tylko wystawa, ale i „Spotkanie z artystami przy kawie” oraz „Swobodne malowanie” pod okiem profesjonalistów. Znajdujące się na ulicy Kilińskiego instytucje i restauracje przygotują specjalne oferty dla uczestników. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Opracowanie: Anna Kowalska

Do góry