• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Święto Niepodległości w Białymstoku

Dodana: 14.11.2016 14:48

Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego białostoczanie uczcili 98. rocznicę odzyskania niepodległości po zaborach. Mieszkańcy miasta mogli też obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę na Rynku Kościuszki, która pokazuje, jak Białystok korzysta z wolności

Główne uroczystości, prowadzone według ceremoniału wojskowego, rozpoczęły się 11 listopada o godz. 12.30 na Rynku Kościuszki.

Pamięć o tych wyjątkowych czasach i wyjątkowych ludziach powinna być dla nas inspiracją także dziś – mówił w swoim wystąpieniu prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Pewien jestem, że idee patriotyzmu i lokalnej solidarności również w nadchodzących latach będą ożywiać nas i nasze miasto. I oby starania nasze zasłużyły na równie wdzięczną pamięć naszych potomnych, jak praca budowniczych czasów odrodzonej Polski.

Przed uroczystościami pod pomnikiem Marszałka, w białostockich świątyniach odbyły się nabożeństwa w intencji Ojczyzny – liturgia w cerkwi pw. św. Mikołaja i msza święta w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP.

Obchodzone w listopadzie Święto Niepodległości stało się inspiracją do stworzenia wystawy prezentującej przemiany, jakie zaszły w Białymstoku w ostatniej dekadzie. W sercu miasta, na Rynku Kościuszki, stanęło kilkanaście plansz obrazujących dokonania mieszkańców, władz miasta i samorządu.

Wolność to możliwość wyboru i decydowania o kierunkach rozwoju. Dzięki niepodległości i zaangażowaniu naszych mieszkańców w sprawy miasta udało się zmienić jego oblicze – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Ta wystawa w pigułce pokazuje, jak rozwija się Białystok.

Na zdjęciach zobaczymy m.in. stadion miejski, kampus uniwersytecki, nowoczesną infrastrukturę drogową, białostocką podstrefę Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, nowoczesną Białostocką Komunikację Miejską i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Na fotografiach pojawiły się także inicjatywy, które dzięki aktywności mieszkańców na stałe odmieniły oblicze Białegostoku: BiKeR, place zabaw, boiska i siłownie pod chmurką z Budżetu Obywatelskiego, a także odnowiony ośrodek sportów wodnych na Dojlidach. Dzięki tej wystawie mamy okazję uświadomić sobie, jak wiele przez ostatnią dekadę udało się wspólnie zrobić na rzecz naszego miasta. I jak wiele jeszcze przed nami.

Katarzyna Ramotowska

Do góry