• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Święto esperanto

Dodana: 12.12.2016 12:42

W naszym mieście zakończyły się 17. Białostockie Dni Zamenhofa. Były to trzy dni pełne koncertów, spotkań i prelekcji. W sobotę pod pomnikiem twórcy esperanto złożono kwiaty

Białostockie Dni Zamenhofa to coroczna impreza esperancka w mieście urodzin Ludwika Zamenhofa. W tym roku odbyła się po raz siedemnasty. Rozpoczęła się 9 grudnia w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Brukowej od podsumowania konkursu literackiego i wręczenia nagród laureatom. Tego dnia nie zabrakło też wykładów i rozmów o Roku Zamenhofa, gwiazdach światowego kina z Podlasia i programie Erasmus+. Jedną z atrakcji był koncert Zuzanny Kornickiej.

W sobotę, 10 grudnia uczestnicy tegorocznych Dni Zamenhofa wraz z zastępcą prezydenta Białegostoku Rafałem Rudnickim złożyli kwiaty pod pomnikiem Doktora Esperanto, znajdującym się na skwerze przy ul. I. Malmeda i ul. dr I. Białówny. Tego dnia białostoczanie uczestniczyli także m.in. w prezentacjach o esperanto, koncercie zespołów: Frey Lech Trio i Uku-donaco Bjalistoko, pokazie filmu „Miasto esperanta i…”. W niedzielę (11 grudnia) organizatorzy zorganizowali całodniową wycieczkę do Wigier i Suwałk.

– Dni Zamenhofa są okazją do promocji miasta, jak też przypomnienia postaci jednego z najbardziej znanych białostoczan – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Warto, aby mieszkańcy pamiętali o tej wybitnej postaci, twórcy najpopularniejszego i najbardziej rozpowszechnionego na świece sztucznie stworzonego języka.

15 grudnia 2016 r. przypada sto pięćdziesiąt siódma rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa, 14 kwietnia 2017 r. – setna rocznica jego śmierci. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wystąpił z inicjatywą, aby rok 2017, został ogłoszony Rokiem Ludwika Zamenhofa.

Ludwik Zamenhof, wychowywany w narodowościowym i językowym tyglu, jakim był Białystok w latach jego młodości, od dziecka pracował nad jednym wspólnym dla wszystkich językiem. Chciał, aby ten język sprzyjał dyskusji, wymianie myśli i poglądów i był łatwy w nauczeniu. Język esperanto uzyskał dość szybko niezwykłą popularność.

Organizatorami wydarzenia byli: Białostockie Towarzystwo Esperantystów oraz Książnica Podlaska im. Łukasz Górnickiego w Białymstoku. Zostało ono objęte honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Białegostoku.

Kamila Busłowska

Do góry