• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Sukces Galerii Arsenał

Dodana: 03.03.2021 12:20

W dziesiątej edycji rankingu galerii tygodnika „Polityka” Galeria Arsenał w Białymstoku znalazła się na trzecim miejscu.

– To wspaniała wiadomość. Trzecia pozycja w rankingu najlepszego w kraju tygodnika opinii, jakim jest Polityka, jest niezwykle cenna, wręcz nobilitująca. Wielkie gratulacje dla całego zespołu galerii – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Ranking przygotowuje co dwa lata Piotr Sarzyński – dziennikarz „Polityki” zajmujący się między innymi popularyzowaniem sztuki. „Podobno z latami narasta rutyna. Nie w przypadku Moniki Szewczyk, która podlaską galerią kieruje od 30 lat, a realizuje program świeży jak kwietna łąka w maju. A przede wszystkim doskonale wyczuwa, czym sztuka żyć powinna. Świadczy o tym choćby głośna wystawa „Strach”, nad którą patronat demonstracyjnie wycofywał minister Gliński (czyż może być lepsza rekomendacja?). W ogóle zbiorowe wystawy problemowe to specjalność galerii, by jeszcze wspomnieć „Milk Me Sugar” (o języku jako narzędziu opresji), „Wiosnę na osiedlu Bema” (o manipulowaniu polityką historyczną) czy „Historie o starości”. Także dużo ciekawych i niebanalnych wystaw indywidualnych. Oaza niezależności w prawicowym żywiole Podlasia” – napisał Piotr Sarzyński.

Galeria Arsenał znalazła się na 3 miejscu wśród dwudziestu najlepiej ocenionych galerii w Polsce. Pierwsze miejsce zostało przyznane Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, na drugim znalazła się Narodowa Galeria Sztuki Zachęta w Warszawie. 

Galeria Arsenał w Białymstoku powstała w 1965 r. jako jedno z Biur Wystaw Artystycznych. Od 1990 r. placówkę prowadzi Monika Szewczyk. Obecnie Arsenał jest miejską instytucją kultury finansowaną z budżetu Białegostoku. Prezentuje i promuje sztukę najnowszą różnych mediów.

Anna Kowalska

Do góry