• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Sukces białostockiego chóru

Dodana: 25.01.2024 10:38

Złoto w kategorii sakralnej, złoto w kategorii świeckiej, nagrodę najlepszego dyrygenta i nagrodę główną Grand Prix zdobył Białostocki Chór Żeński przy III Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku podczas International Competition Chorus Inside Advent w Rzymie.

Białostocki Chór Żeński przy III LO pod dyrekcją Anny Olszewskiej uczestniczył w International Competition Chorus Inside Advent we Włoszech, gdzie zdobył:

  • Grand Prix,
  • Złoty dyplom w kategorii sakralnej,
  • Złoty dyplom w kategorii świeckiej,
  • dyrygent Anna Olszewska otrzymała nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu. 

Zespół konkurował z chórami z Polski, Węgier, Chorwacji i Włoch. W jury zasiadali: Pasquale Veleno, Anna Domańska, Maria Teresa Viglione. Rywalizacja odbyła się w grudniu 2023 r.

W czasie podróży do Włoch chór wraz z polskimi przewodnikami zwiedził Asyż, Rzym, Watykan, Pompeje, Neapol i Wenecję. Niezapomnianym przeżyciem był spontaniczny występ w Bazylice Św. Piotra, gdzie zgromadzeni wierni i turyści tłumnie wysłuchali krótkiej prezentacji zespołu.

Wyjazd na konkurs chórów możliwy był dzięki wsparciu finansowemu prezydenta Białegostoku. Zespół od kilku już lat jest doskonałą promocją nie tylko miasta, ale też kraju.

Warto też wspomnieć, że Białostocki Chór Żeński przy III LO jest także zdobywcą Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza 2023. Jest to „konkurs konkursów”. W jego trakcie spotykają się laureaci Grand Prix z danego roku z sześciu najstarszych konkursów chóralnych w Polsce. Ta rywalizacja odbyła się w listopadzie 2023 r.

Źródło: Białostocki Chór Żeński przy III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku 

Do góry