• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Stypendia dla najzdolniejszych

Dodana: 15.12.2017 15:04

Kategorie: Aktualności Edukacja

Ponad dwudziestu uczniów Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku otrzymało stypendia dla szczególnie uzdolnionych uczniów. Tak placówka obchodzi swoje doroczne Święto Szkoły, czyli rocznicę powołania.

Hubert Mitrosz od zawsze miał zainteresowania techniczne. Teraz jest uczniem III klasy o profilu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych. Za rok zdaje maturę, ale studia ma już w kieszeni. Jest laureatem ogólnopolskiej Olimpiady Wynalazczości i Innowacji Technicznej. Zdobył pierwsze miejsce za projekt dotyczący wykorzystania danych GIS (miejski system informacji przestrzennej) do obliczenia potencjału instalacji fotowoltaicznych na budynkach w Białymstoku. Już postanowił – jego uczelnią będzie Politechnika Gdańska, a wybrany kierunek – to energetyka.

Konwencjonalne źródła energii powoli się kończą, trzeba szukać nowych rozwiązań – zapewnia Hubert Mitrosz.

Stypendium w wysokości 1 tys. zł miesięcznie przez okres 10 miesięcy, które Hubert dziś otrzymał, bardzo mu się przyda. Będzie je odkładał na studia, może trzeba będzie wydać trochę na następny projekt, bo chłopak znów startuje w kolejnej olimpiadzie.

Szkoła nagrodziła w sumie 24 takich zdolnych, wyróżniających się uczniów. To uczestnicy „Programu stypendialnego dla szczególnie uzdolnionych uczniów, motywujące do pracy i samodoskonalenia”. Program ten realizowany jest w ramach finansowanego z funduszy unijnych projektu ZIT BOF „Wiemy więcej – budujemy więcej”, dzięki któremu w Białymstoku powstają Centa Kształcenia Praktycznego. Jedno z nich budowane jest w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych, kolejne powstaje przy Zespole Szkół Gastronomicznych. W planach jest jeszcze utworzenie takich placówek przy Zespole Szkół Rolniczych, Zespole Szkół Elektrycznych oraz Zespole Szkół Technicznych. Wartość całkowita projektu "Wiemy więcej – budujemy więcej" wynosi ok. 21 mln zł, dofinansowanie – ok. 15 mln zł. Kwota przeznaczona na stypendia dla uczniów w tym projekcie wynosi 960 tys. zł. Stypendia zaplanowano w czterech turach po 24 uczniów, razem 96 osób.

Akty stypendialne uczniom „budowlanki” wręczył prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Jestem dumny, że w naszym mieście mamy taką zdolną młodzież – powiedział Tadeusz Truskolaski. – Życzę wam wszystkim, aby spełniły się wasze marzenia, abyście w dorosłym życiu mogli jak najlepiej wykorzystywać swoją wiedzę dla dobra naszego miasta i naszego kraju. Mam nadzieję, że te stypendia wam w tym pomogą.

Uroczystość wręczenia stypendiów miała miejsce podczas obchodów Święta Szkoły, w którym uczestniczyli także rodzice uczniów, nauczyciele, przedsiębiorcy. Jest ono związane z powstaniem placówki. Historia Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych sięga 1944 roku, kiedy po zakończeniu wojny niemal doszczętnie zniszczony Białystok potrzebował odbudowy i fachowej kadry budowlańców. Na uruchomienie szkoły władze oświatowe wydały pozwolenie 10 grudnia 1944 roku, a pięć dni później odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej. Obecnie w szkole uczy się ok. 700 uczniów. Po jej ukończeniu zostaną technikami: budownictwa, drogownictwa, urządzeń sanitarnych, geodetami oraz – tak jak Hubert Mitrosz – urządzeń i systemów energii odnawialnej.

Anna Kowalska

Do góry