• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Styczeń w Galerii Sleńdzińskich

Dodana: 08.01.2016 15:15

Kategorie: Aktualności Kultura

Bogatą ofertę wystaw na styczeń przygotowała białostocka galeria im. Sleńdzińskich. Nie zabraknie takich wydarzeń jak warsztaty, spotkania z poezją a także występy muzyczne

Pierwszym skojarzeniem z galerią są tradycyjnie wystawy. Tych w 2016 roku niewątpliwie nie zabraknie w Galerii Sleńdzińskich. Do 24 stycznia, w ramach projektu „Energia”, można obejrzeć prace Krzysztofa Koniczka. Wystawa prezentuje nowe prace autora, powstałe w ramach stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku. Są one wynikiem przemyśleń i rozważań artysty na temat życia, przemijania, emocji związanych z codziennością. W czasie wystawy jest także prezentowany film ukazujący dotychczasowe osiągnięcia Krzysztofa Koniczka oraz nowy album artysty – oba powstały w ramach stypendialnego projektu.

Kolejną propozycją jest „Sztuka w genach. Sleńdzińscy”. Wystawa stała, prezentująca część zbiorów z kolekcji galerii, która jest tworzona od ponad 20 lat. Ekspozycja prezentuje obrazy, rzeźby, płaskorzeźby, rzemiosło artystyczne (meble, instrumenty muzyczne) i archiwalia (zdjęcia, dokumenty rodzinne). Wystawa dotyczy czteropokoleniowego rodu Sleńdzińskich, została wzbogacona o prezentacje multimedialne na temat historii rodziny. Towarzyszą jej nagrania fortepianowe Julitty Sleńdzińskiej, pianistki i klawesynistki, donatorki galerii.

Wśród wydarzeń towarzyszących galeria proponuje spotkanie z muzyką. Już w piątek (08.01.) o godzinie 18.00 w galerii zagości blues. To karnawałowe spotkanie artystów i żywiołowy koncert przygotowany przez przyjaciół dla przyjaciół i gości galerii.

Kolejną ciekawą propozycją będzie „Spotkanie z Gazeciarką”, które zaplanowano na 15 stycznia (piątek). Podczas spotkania zaprezentowany zostanie nowy numer kwartalnika artystycznego „Ananke”.

Natomiast w czwartek, 21 stycznia, o godz. 18.00, będzie można przysłuchać się dialogom prowadzonym przez poetę Jerzego Binkowskiego i krytyka literackiego Waldemara Smaszcza. Temat: poezja ks. Jana Twardowskiego. To już kolejne wydarzenie w naszym mieście, odbywające się w 10. rocznicę śmierci księdza poety. W swojej ofercie podobne spotkanie przygotował Białostocki Ośrodek Kultury.

Dzień później, w piątek (22.01.) o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z Cezarym Domarusem – poetą i prozaikiem pokolenia „Brulionu”, autorem m.in. powieści „Caligari express”, „Wierszy po/lity/tyli/cznych”, „Zwrotek” czy lirycznych esejów o języku pt. „Podania”. Prowadzenie: Dawid Bujno.

Dla nieco bardziej wymagającej i aktywnej publiczności galeria przygotowała warsztaty tematyczne Arcymama – Arcytata, zaplanowane na sobotę (9.01.). To zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku od 0-do 4 lat, podczas których rodzice mają szansę na działalność twórczą, a maluchy bawią się w kąciku z zabawkami.

„Sztuka przed obiadem – projekt 55+” to również warsztaty. Tym razem dla osób dojrzałych. Uczestnicy mogą liczyć na rozmowy o sztuce ilustrowane pokazem slajdów, połączone z działaniami plastycznymi.

17 stycznia, w ramach zajęć plastycznych, pracownicy galerii przekonywać będą najmłodszych uczestników, że „sztuka nie boli”. A w dniach 22-25 stycznia odbędzie się pokaz lalkowych filmów poklatkowych „Animatyskop”.

Więcej szczegółowych informacji na temat wydarzeń przygotowanych przez Galerię Sleńdzińskich, znajdą Państwo na stronie www.galeriaslendzinskich.pl.

                                                                                         Iza Wolińska

Do góry