• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Stulecie niepodległości Białegostoku

Dodana: 12.02.2019 11:33

Za tydzień, 19 lutego, odbędą się główne obchody rocznicy odzyskania przez Białystok niepodległości. To będzie dzień niezwykle bogaty w uroczystości i wydarzenia. Władze miasta zapraszają mieszkańców do wspólnego świętowania. Nasze miasto na wyzwolenie musiało czekać dłużej niż reszta kraju. Dlatego stulecie niepodległości naszego miasta obchodzimy w lutym 2019 r., a nie w listopadzie 2018 r.

W samo południe, 19 lutego, na Rynku Kościuszki rozpocznie się oficjalna uroczystość z udziałem kompanii honorowej służb mundurowych, orkiestry wojskowej, Straży Miejskiej, duchownych. W trakcie tego wydarzenia na budynku, gdzie do niedawna mieściło się Archiwum Państwowe zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca 100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok. Nie zabraknie też ogromnego tortu.

Serdecznie zapraszam naszych mieszkańców do udziału w tej uroczystości. To będzie wyjątkowa, historyczna chwila. Nasze miasto zasługuje na to, byśmy godnie – i przede wszystkim wspólnie – uczcili tę rocznicę – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Kurier Poranny przygotuje na tę okazję specjalne 100-stronicowe wydanie gazety, które o godz. 13.30 trafi do „Kapsuły czasu Porannego”. Na łamach wydawnictwa zostanie zaprezentowane ostatnie sto lat Białegostoku: proces wyzwalania miasta, jego rozwój w dwudziestoleciu międzywojennym, pożoga wojenna, spuścizna PRL-u. Pokazane zostaną osoby, które miały wpływ na rozwój Białegostoku i rozsławiały go swoimi dokonaniami.

Pół godziny później, o godz. 14.00, odbędzie się wernisaż wystawy „Pierwsze lata Niepodległości – Białystok” w Muzeum Wojska przy ul. J. Kilińskiego 7. Wystawa będzie składać się z trzech części. Pierwszą z nich będzie prezentacja poczekalni dworca kolejowego, w której kolejarz będzie odliczał czas do białostockiej niepodległości. W części drugiej nastąpi symboliczna wymiana żołnierzy niemieckich (odjeżdżających z Białegostoku), z żołnierzami polskimi (wkraczającymi do miasta). Ostatni element wystawy przybliży historię pierwszej administracji białostockiej i opowieść z sierpnia 1920 r. o Bitwie Białostockiej.

Dalszy ciąg uroczystości – o godz. 16.00 na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku, gdzie zostaną zapalone znicze i złożone kwiaty.

Natomiast o godz. 17.00 w BOK–Centrum im. L. Zamenhofa przy ul. Warszawskiej 19 rozpoczną się warsztaty rodzinne pod hasłem „Spacer po centrum”. Podczas zajęć uczestnicy przy pomocy archiwaliów z Mediateki CLZ poznają historię Białegostoku od momentu odzyskania niepodległości do wybuchu II wojny światowej. Nagrania ze wspomnieniami mieszkańców miasta, fotografie, mapy i inne materiały zebrane w BOK-CLZ staną się pretekstem do refleksji nad przeszłością Białegostoku i dziedzictwem, które możemy przekazać najmłodszemu pokoleniu białostoczan.

Zwieńczeniem wydarzeń, które odbędą się tego dnia, będzie koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1 o godz. 19.00. W programie – występ Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, a także przyznanie tytułu „Białostoczanin 100-lecia”.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń związanych ze 100-leciem odzyskania przez Białystok niepodległości znajduje się w zakładce Kultura.

Anna Kowalska

Plakat

rozmiar: 6.83 MB JPG pobierz

Zaproszenie 1

rozmiar: 2.2 MB JPG pobierz

Zaproszenie 2

rozmiar: 3.9 MB JPG pobierz
Do góry