• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Stacja: Niepodległość – warsztaty

Dodana: 12.02.2016 10:40

Kategorie: Aktualności Kultura

Centrum Ludwika Zamenhofa zaprasza młodzież na interaktywne warsztaty, zorganizowane z okazji 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok. Zajęcia poprowadzi stypendystka prezydenta Białegostoku Monika Marciniak

Animatorzy z Centrum im. Ludwika Zamenhofa przygotowali dla młodzieży powyżej dwunastego roku życia kolorowe i interaktywne warsztaty z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, którą w Białymstoku obchodzimy nie tylko w listopadzie, ale też w lutym. Uczestnicy zajęć dowiedzą się zatem, z czego wynika to podwójne święto. Bezpłatne warsztaty będą okazjaaą do poznania zarówno historii Białegostoku, jak również do rozmowy o czasach współczesnych. Odbędą się one 13 lutego o godz. 13.00. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem tel. 85 676 7367.

Nastolatkowie z Białegostoku będą mogli dowiedzieć się więcej o Starosielcach. Poznają najważniejsze etapy kształtowania się polskiej demokracji od momentu odzyskania niepodległości, aż po czasy współczesne. Miejscem „akcji” będą więc Starosielce, które w 1919 roku uzyskały prawa miejskie (częścią Białegostoku stały się w 1954 r.). To właśnie tam osiedlali się wówczas legioniści powracający m.in. z frontów I wojny światowej. W okresie międzywojennym aktywnie włączali się w życie społeczne tej miejscowości jako radni, społecznicy i przedsiębiorcy. Dzięki nim zrealizowano kilka inicjatyw, m.in. powstał tu np. Związek Byłych Żołnierzy generałów Dowbora-Muśnickiego i Żeligowskiego, ustawiono Pomnik Niepodległości. Mieszkańcy z własnych składek ufundowali też tablicę pamiątkową poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. Ich działania i inicjatywy posłużą jako punkt wyjścia do rozmowy o aktywności współczesnych mieszkańców Starosielc, np. w kontekście budżetu obywatelskiego.

W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się ze specjalną, magnetyczną panoramą Starosielc, stworzoną w ramach projektu „Opowiedz mi Białystok”. Nie zabraknie również krótkiej prezentacji o kultowych przedmiotach z PRL-u. Można będzie także obejrzeć filmik o Starosielach oraz wideoklip zrealizowany przez białostocką młodzież w ramach akcji „Z Piłsudskim po Białymstoku”.

Interaktywne warsztaty poprowadzi Monika Marciniak – historyczka, animatorka kultury, muzealniczka i audiodeskryptorka. Jest ona również dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Białegostoku oraz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu animacji kultury.

Więcej informacji o warsztatach można znaleźć na stronie www.centrumzamenhofa.pl.

Kamila Busłowska

Do góry