• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Sposób na dziki

Od czwartku (21 marca) niektórzy mieszkańcy Białegostoku będą mogli natknąć się na niewielkie koszyczki rozwieszone na drzewach. Nie należy ich niszczyć, ani dotykać. Miasto w ten sposób odstrasza dziki.

Na terenach Białegostoku, zwłaszcza położonych w pobliżu lasów i zagajników, pojawiają się dziki. To może być groźne dla życia i zdrowia ludzi. Dziki niszczą też uprawy – ogródki, trawniki itp. W związku z tym Biuro Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku informuje, że w czwartek, 21 marca, w niektórych miejscach zostanie rozmieszczony środek odstraszający dzikie zwierzęta. W ten sposób na przecięciu zaobserwowanych szlaków wędrówek dzików, tj. wzdłuż południowego skraju Lasu Pietrasze na odcinku od osiedla Zawady do osiedla Pietrasze oraz w rejonie osiedla Białostoczek, wzdłuż nasypu kolejowego na odcinku od ul. Gen. Maczka do ul. Ks. Sopoćki, zostanie utworzona swego rodzaju „bariera”.

Będzie do tego celu użyty preparat Hukinol, który w specjalnych dyspenserach – czyli małych zielonych koszyczkach – zostanie rozwieszony na drzewach, krzewach itp., na wysokości ok. 1 metra, w odstępach 20-30 metrów. Preparat ten jest środkiem nietoksycznym i nie ma negatywnego działania na inne zwierzęta, rośliny czy glebę. Posiada jednak bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach odstraszający dzikie zwierzęta.

Anna Kowalska

Plan rozmieszczenia środka odstraszającego dziki

rozmiar: 3.02 MB DOCX pobierz
Do góry