• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Sobota zgromadzeń

Dodana: 08.10.2021 14:18

W sobotę (9 października) w Białymstoku ma odbyć się dziesięć zgromadzeń, w tym II Marsz Równości. Dlatego powołany został sztab kryzysowy, który będzie monitorował przebieg wydarzeń. Na jego czele stanął Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku. 

Przedstawiciele prezydenta Białegostoku, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Biura Zarządzania Kryzysowego UM, Białostockiej Komunikacji Miejskiej oraz Zarządu Dróg Miejskich w sobotę będą pełnić specjalny dyżur. Ich zadaniem będzie kontrolowanie sytuacji w mieście i w razie potrzeby podejmowanie decyzji mających na celu zapewnienie porządku publicznego podczas zgromadzeń na terenie Białegostoku. Za bezpieczeństwo ich uczestników oraz osób, które znajdą się w okolicy, odpowiada Policja. Zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński zapewnia o gotowości do pełnej współpracy służb miejskich z Policją.

– Jednocześnie liczę na to, że każdy będzie mógł w spokoju skorzystać z przysługującego nam wszystkim konstytucyjnego prawa do prezentowania swoich poglądów powiedział. – Mam nadzieję, że sobotnie zgromadzenia odbędą się z poszanowaniem godności drugiego człowieka.

W sobotę należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu w centrum miasta. W godzinach 13.00 – 18.00, lub od momentu zawiadomienia przez Centrum Zarządzania Kryzysowego, nastąpi czasowe zamknięcie fragmentów ulic: Lipowej, Rynek Kościuszki, ks. A. Abramowicza, al. J. Piłsudskiego (na odcinku od H. Sienkiewicza do ks. A. Abramowicza) oraz H. Sienkiewicza (na odcinku od Legionowej do al. J. Piłsudskiego).

Autobusy kursujące tymi odcinkami ulic zostaną skierowane na trasy zastępcze (szczegóły w załączniku poniżej).  Istnieje także możliwość wyłączenia innych, nie wskazanych wcześniej odcinków dróg. Wówczas obecne na miejscu służby przekierują autobusy na najbliższe dostępne trasy. Wszelkie decyzje co do zmian w zaplanowanej organizacji ruchu w mieście będą podejmowane na bieżąco, na podstawie ewentualnych  wniosków Policji odpowiadającej za zabezpieczenie planowanych na sobotę zgromadzeń.

Anna Kowalska

Ważna informacja

Załącznik - objazdy

rozmiar: 65,5 KB DOC pobierz
Do góry