• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Skwer Pawła Bogdana Adamowicza

Dodana: 25.09.2020 15:16

Paweł Bogdan Adamowicz patronem skweru w centrum Białegostoku. W piątek (25 września) uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą skweru znajdującego się między ulicami Spółdzielczą, Ireny Białówny i Icchoka Malmeda w Białymstoku.

W dzisiejszej uroczystości, podczas której odsłonięto tablicę z nazwą skweru, wzięli udział bliscy Pawła Adamowicza: jego żona – europosłanka Magdalena Adamowicz i brat – poseł Piotr Adamowicz oraz władze największych polskich miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. Do Białegostoku przyjechali m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, prezydent Katowic Marcin Krupa, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska czy prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

– Paweł był wzorem tolerancji, dlatego też myślę, że to jest miejsce godne swego patrona. Był dobrym człowiekiem po prostu. Kochał ludzi i wybierał takie rozwiązania, które ludzi nigdy nie krzywdziły, służył im z całą mocą, za co spotkały go ogromne szykany – mówił o Adamowiczu prezydent Białegostoku i prezes zarządu UMP Tadeusz Truskolaski.

– Paweł to przykład samorządowca, który poprzez dialog, rozmowę, pracowitość, mądrość, ale także poprzez otwartość na ludzi i miłość do ludzi, stał się dziś symbolem samorządu. Dziękuję panu prezydentowi, radnym i mieszkańcom za inicjatywę jego upamiętnienia w Białymstoku – powiedziała Magdalena Adamowicz.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zwróciła się do mieszkańców miasta z apelem, aby  kiedy zatrzymają się na tym skwerze, uśmiechnęli się do siebie wzajemnie.

– Ale też pomyśleli o tym, co każdy z nas może zrobić, żebyśmy żyli w lepszym Białymstoku, lepszym Gdańsku, lepszej Polsce, lepszej Europie. Każdy z nas coś może zrobić – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

– Idąc przez miasto zobaczymy, jaki Białystok jest naprawdę i jacy ludzie tu mieszkają. W naszej przestrzeni miejskiej widać bowiem, że wartości takie, jak tolerancja, otwartość i wzajemny szacunek są dla nas ważne i obecne w naszym życiu – mówił przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym. – Jestem przekonany, że skwer i jego patron będą przypominały, że szacunek i zrozumienie należą się drugiemu człowiekowi bez względu na jego narodowość, wyznanie, orientację seksualną, poglądy polityczne czy wyznawane wartości.

Z inicjatywą nadania skwerowi w centrum Białegostoku imienia Pawła Bogdana Adamowicza wyszedł prezydent Tadeusz Truskolaski. 22 czerwca 2020 r. rada podjęła uchwałę, by skwer między ulicami: Malmeda, Białówny i Spółdzielczą nosił nazwę: Skwer Pawła Bogdana Adamowicza. W ubiegłym roku Paweł Adamowicz otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Białegostoku.

Paweł Adamowicz, już jako student angażował się w ruch opozycyjny. Później, w wolnej Polsce, był aktywnym uczestnikiem życia społecznego i politycznego. Rozpoczął działalność samorządową i mając zaledwie 33 lata został po raz pierwszy  Prezydentem Miasta Gdańska. W 2018 r. został wybrany na ten urząd już po raz szósty, co jest dowodem zaufania mieszkańców i uznania dla Jego osiągnięć. W latach 2007-2015 sprawował funkcję prezesa zarządu Unii Metropolii Polskich. Prezydent Gdańska znajdował jednocześnie czas na pracę naukową – był nauczycielem akademickim i prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego.

Paweł Adamowicz zginął tragicznie w styczniu 2019 r. Miał niespełna 54 lata.

Biogramy honorowych obywateli Białegostoku są dostępne w zakładce „Wschodzący Białystok”.

oprac. Eliza Bilewicz-Roszkowska

Do góry