• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Skwer Adamowicza otwarty

Po modernizacji – zamontowaniu nowej fontanny, dodatkowych nasadzeniach zieleni, ustawieniu nowych ławek – w niedzielę (26 maja) w Białymstoku otwarto skwer im. Pawła Bogdana Adamowicza, prezydenta gdańska zmarłego w 2019 r. Na uroczyste przekazanie skweru do użytku mieszkańcom przyjechała m.in. delegacja z Gdańska.

W uroczystości wzięli udział samorządowcy z Białegostoku i Gdańska, brat Pawła Adamowicza poseł Piotr Adamowicz, radna Miasta Gdańska Katarzyna Czerniewska i Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Obecni byli także parlamentarzyści oraz mieszkańcy Białegostoku. Na skwerze, obok pomnika Ludwika Zamenhofa, na sztaludze ustawiono zdjęcie Pawła Adamowicza i bukiet białych róż.  Samorządowiec zmarł 14 stycznia 2019 roku po ciosach nożem, które dzień wcześniej na gdańskiej scenie WOŚP zadał mu napastnik. Adamowicz był przez 21 lat prezydentem Gdańska. Skwer udekorowano flagami Polski, Białegostoku, UE.

Podczas wydarzenia przypomniano, że nazwę temu skwerowi białostoccy radni nadali w 2020 r. z inicjatywy prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego. W 2019 r. białostocka Rada Miasta nadała Pawłowi Adamowiczowi pośmiertnie tytuł honorowego obywatela Białegostoku. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który jest jednocześnie prezesem zarządu Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, podkreślił w niedzielę, że dzięki osobowości Pawła Adamowicza, Białystok i Gdańsk blisko ze sobą współpracowały.

– Wartości, które wyznawał Paweł Adamowicz, to między innymi budowa szczęśliwego społeczeństwa, w którym jest miejsce dla każdego, które nikogo nie odrzuca, jest oparte na demokracji, praworządności, sprawiedliwości, wolności wypowiedzi, wyznania, równości. Muszę powiedzieć, że za te wartości, w które Paweł tak wierzył i które promował, oddał życie – mówił Tadeusz Truskolaski. – To miejsce łączy dwie postacie: Ludwika Zamenhofa, który patrząc, jak ludzie nie dogadują się ze sobą, stworzył język uniwersalny esperanto i Pawła Adamowicza. On z kolei, widząc brak szacunku dla ludzi innych wyznań i o innych poglądach, walczył o te wartości i za nie też zginął. Ten skwer  łączy te dwa ideały, a swoją nowoczesną formą pięknie wpisuje się w stolicę Podlaskiego. Jestem przekonany, że będzie to miejsce chętnie odwiedzane.

Skwer został przekazany do użytku mieszkańcom w przeddzień święta samorządu terytorialnego, które jest obchodzone 27 maja. Z tej okazji jedną z ławek na skwerze nazwano "Ławką samorządności", a po uroczystości odbył się tam Festyn Samorządności.

Modernizacja skweru im. Adamowicza kosztowała 2,7 mln zł. Obszar podzielono na dwie odrębne strefy, które tworzą przestrzeń zarówno reprezentacyjną, jak i miejsce do relaksu. W pierwszej części stoi pomnik Ludwika Zamenhofa - twórcy języka esperanto, jednego z najwybitniejszych mieszkańców w historii Białegostoku. Druga strefa skweru została zaprojektowana tak, by dobrze służyć mieszkańcom do rekreacji i wypoczynku. Jest tam m.in. efektowna fontanna, a także tzw. meble miejskie. Dodatkowo, na skwerze znajduje się pergola z podwieszanymi ławkami, która daje cień i wygodę w słoneczne dni. Jest też nowa instalacja oświetleniowa, która umożliwia bezpieczne korzystanie z tego miejsca również po zmroku.

Anna Kowalska

Do góry