• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Sienkiewicz przed Ratuszem i na muralu

Dodana: 05.09.2016 12:38

Kategorie: Aktualności Kultura

W Białymstoku powstanie kolejny mural – z wizerunkiem Henryka Sienkiewicza. W taki sposób władze Białegostoku postanowiły uczcić obchodzoną w tym roku okrągłą rocznicę urodzin i śmierci noblisty. Także z tej okazji podczas Narodowego Czytania w całej Polsce czytano „Quo Vadis”. Także w Białymstoku, na placu przed Ratuszem

Mural pojawi się na ścianie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica z Oddziałami Integracyjnymi, właśnie przy ul. H. Sienkiewicza. Zostanie tam wymalowana wielkoformatowa podobizna pisarza. Prace zaczną się jeszcze w tym miesiącu, a zakończą – pod koniec października. Autorem projektu jest znany twórca street artu Dominik Rutkowski, którego korzenie sięgają Białegostoku, a który obecnie mieszka na południu Polski. Jego murale znane są w wielu zakątkach Europy, m.in. w Wiedniu, a także w Polsce – w Gliwicach, Poznaniu, Ełku.

To logiczne, że mural z wizerunkiem Henryka Sienkiewicza będzie właśnie przy ulicy Sienkiewicza – tłumaczy prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Budynek jest własnością miasta, dlatego łatwiej nam będzie dbać o ten mural.

Miłośnicy książek Henryka Sienkiewicza i dobrej literatury spotkali się w sobotę, 3 września, na Rynku Kościuszki. W tym dniu w całej Polsce – w ramach akcji „Narodowe Czytanie” – odbyło się głośne czytanie „Quo Vadis”. W akcji wzięli udział samorządowcy, ludzie kultury i sztuki oraz mieszkańcy.

Wydarzenie rozpoczęło się od inscenizacji, podczas której fragmenty powieści odczytał Marek Tyszkiewicz – znany białostocki aktor z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki. Po nim do udziału w głośnej lekturze przygotowanych fragmentów „Quo Vadis” zaproszono przedstawicieli instytucji kultury, samorządu województwa i władz miasta. Można było w tej roli zobaczyć m.in. prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, jego zastępcę Rafała Rudnickiego i dyrektora departamentu kultury i sportu Edytę Mozyrską.

„Narodowe Czytanie” odbyło się w Polsce po raz pierwszy w 2012 roku. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza. W 2016 roku przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.

Anna Kowalska

Do góry