• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Sezon plażowy rozpoczęty

Dodana: 22.06.2023 11:15

Mieszkańcy Białegostoku mogą już korzystać z plaży na Dojlidach. Przez trzy miesiące nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będą ratownicy wodni. Nie zabraknie też sportowych atrakcji.

Ośrodek Sportów Wodnych „Dojlidy”, którym zarządza Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, rozpoczął sezon letni. Na plażę przyjechało ok. 120 ton świeżego piasku, a na wodzie zamontowano liny wyznaczające strefy: czerwoną – dla tych, którzy nie umieją pływać, żółtą – dla umiejących pływać. Pracują już ratownicy wodni. Białostocka plaża będzie strzeżonym kąpieliskiem przez trzy miesiące, do końca sierpnia. Kolejny sezon rozpoczął także WakeStok – wyciąg do sportów wodnych. Do dyspozycji plażowiczów jest dwusłupowy wyciąg z wypożyczalnią sprzętu i infrastrukturą plażową. Na miejscu instruktorzy pomogą stawiać pierwsze kroki na desce.

Wstęp na teren OSW „Dojlidy” jest biletowany (cena za bilet od 2 do 6 zł). Ośrodek z kąpieliskiem i wypożyczalnią sprzętu sportowego czynny jest codziennie w godz. 9.00-20.00. Sprzęt sportowy można wypożyczać za niewielką opłatą. Wypożyczalnia dysponuje deskami typu sup (stand up paddle) z wiosłem do pływania na stojąco, kajakami, rowerkami wodnymi, łodziami wiosłowymi, łodziami canoe, łodziami żaglowymi klasy Omega oraz deskami windsurfingowymi. W wypożyczalni są również rowery górskie i szosowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Część jednośladów wyposażona jest w specjalne foteliki do przewozu dzieci. Można też wypożyczyć kaski ochronne. Okolice wokół grobli sprzyjają spacerom, biegom i marszom z kijkami nordic walking, które również są dostępne.

Na Dojlidach można też korzystać z innych atrakcji. W lasku znajduje się siłownia dla dorosłych, a od dwóch sezonów działa także siłownia pod chmurką dla dzieci z sześcioma urządzeniami. Najmłodsi chętnie korzystają z piaszczystej plaży oraz placów zabaw z huśtawkami, zjeżdżalnią, piaskownicami, ścianką wspinaczkową i linarium.

Na Dojlidach można również zorganizować rodzinnego grilla, czy ognisko dla znajomych. Są do tego specjalnie przygotowane miejsca z odpowiednim wyposażeniem. Wynajęcie miejsca ogniskowego z przygotowaniem ogniska kosztuje 100 zł. Wynajęcie miejsca grillowego – 25 zł.

Tradycyjnie już Dojlidy będą w tym sezonie areną imprez sportowych. Na Dojlidy powraca Plaża Open – cykl turniejów siatkówki plażowej kobiet i mężczyzn rozgrywanych w ramach Grand Prix Polski. Najlepsze polskie siatkarskie pary zobaczymy w Białymstoku w dniach 7-9 lipca. Boiska nad zalewem w czerwcu i lipcu będą należały także do zawodników rywalizujących w siatkówce plażowej.

Tradycją sportowego sezonu na plaży miejskiej są już od wielu lat Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w piłce nożnej plażowej. 24 czerwca, w zawodach organizowanych przy współpracy z Podlaskim Związkiem Piłki Nożnej, o medale powalczą kobiety i juniorzy.

Lipiec rozpocznie się od mocnego akcentu dla najmłodszych. Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji wspólnie z Fundacją Białystok Biega organizują wyjątkowe wydarzenie dla dzieci. W sobotę, 1 lipca, w Ośrodku Sportów Wodnych „Dojlidy” odbędzie się Hero Run Kids – zapisy już trwają. Jest to bieg z przeszkodami, a wśród nich specjalnie usypane górki, małe ścianki, przeszkody do przeskoczenia, do pokonania dołem, bieg przez wodę. W poprzednim roku w tej imprezie wzięło udział blisko 1300 dzieci.

20 sierpnia Dojlidy i ulice wokół ośrodka po raz kolejny staną się areną zmagań cyklu Elemental Tri Series. To triathlonowa impreza dla amatorów i wyczynowców, na których czekają niemałe wyzwania związane z pływaniem, jazdą na rowerze i bieganiem. W ramach wydarzenia odbędą się mistrzostwa Polski w triathlonie, paratriathlonie oraz aquabike, Puchar Polski oraz Turniej Nadziei Olimpijskich, w którym wystartuje młodzież z krajów tzw. grupy wyszehradzkiej. W programie są także zawody biegowe i pływackie dla dzieci. Zapisy na te zawody też już się rozpoczęły.

Ośrodek przy ul. Plażowej to także miejsce postoju kamperów. Pole posiada kilkanaście miejsc dla przyczep kempingowych, kamperów, namiotów. Każde z nich posiada możliwość podłączenia do energii elektrycznej. Są bezpłatne toalety i prysznice, również dla osób niepełnosprawnych. W tym sezonie w bliskim sąsiedztwie pola kamperowego trwa największa inwestycja Dojlid: budowa sauny suchej, pomostów, wiat i slipu do wodowania sprzętu pływającego.

Opracowanie: Anna Kowalska

Do góry