• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Setna rocznica śmierci Zamenhofa

Dodana: 14.04.2017 12:53

Sto lat temu, 14 kwietnia, odszedł Ludwik Zamenhof. Pod pomnikiem twórcy esperanto zostały dziś złożone kwiaty. Z okazji tej rocznicy – w tym roku – odbędą się też wydarzenia upamiętniającego jego osobę i promujące esperanto.

Ludwik Zamenhof, wychowywany w narodowościowym i językowym tyglu, jakim był Białystok w latach jego młodości, od dziecka pracował nad jednym wspólnym dla wszystkich językiem. Chciał, aby ten język sprzyjał dyskusji, wymianie myśli i poglądów i był łatwy w nauczeniu. Język esperanto uzyskał dość szybko niezwykłą popularność.

14 kwietnia 2017 roku przypada setna rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa. Z tej okazji prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złożył kwiaty pod pomnikiem twórcy esperanto przy ul. Icchoka Malmeda.

W związku z tą rocznicą w Białymstoku odbywają się i będą odbywać liczne wydarzenia upamiętniające Ludwika Zamenhofa, jak też promujące język esperanto.

To dobra okazja, aby przypomnieć białostoczanom tę wybitną postać, twórcę najpopularniejszego i najbardziej rozpowszechnionego na świece sztucznie stworzonego języka – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Mieszkańcy Białegostoku mogą wybrać się m.in. na wystawę „Esperanto w filatelistyce” do Białostockiego Ośrodka Kultury – Centrum Ludwika Zamenhofa. Na wystawie przy ul. Warszawskiej zaprezentowano znaczki i koperty pochodzące ze zbiorów Franciszka Skrypko i Mieczysława Marczaka. Zbiory będą dostępne dla zwiedzających do 14 maja.

Białostoczanie będą mogli także wziąć udział w „Spacerach z Ludwikiem Zamenhofem” realizowanych przez PTTK. Przewodnicy przeprowadzą trzy fabularyzowane spacery tematyczne związane z ważnymi datami z życia Ludwika Zamenhofa i ruchu esperanckiego w Białymstoku. Pierwszy spacer odbędzie się już 22 kwietnia, drugi – w lipcu, ostatni – w grudniu.

Wydarzenia upamiętniające twórcę esperanto zostaną zorganizowane również w maju. Więcej informacji znajduje się w zakładce „Kultura”.

Kamila Busłowska

Do góry