• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Sadzonki dla mieszkańców

Dziewięć tysięcy sadzonek drzew liściastych, iglastych i owocowych trafiło w sobotę (9 października) do białostoczan. Można było je otrzymać w trzech miejscach. W akcji Miasta Białystok uczestniczyli zastępcy prezydenta Rafał Rudnicki i Przemysław Tuchliński.

Akcja rozdawania drzewek rozpoczęła się 9 października o godz. 10.00. Sadzonki były przekazywane w trzech miejscach jednocześnie: przy sklepie PSS Społem „Zodiak” na Starosielcach, przy sklepie PSS Społem „Tęcza” na Wygodzie i przy Szkole Podstawowej nr 52 na ulicy Dojlidy Górne 48.

– Z myślą o mieszkańcach, którzy mają wolne miejsce w swoich ogrodach i na swoich działkach, po raz kolejny zorganizowaliśmy taką akcję – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Każda taka inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem białostoczan i pozwala jeszcze bardziej zazielenić Białystok.

Na mieszkańców czekało 9 tys. sadzonek różnych gatunków drzew. Wśród nich były 3 tys. drzewek owocowych reprezentujących dawne odmiany (jabłoń – 2 tys. szt., wiśnia – 200 szt., śliwa – 200 szt., grusza – 600 szt.). Sadzonki drzew owocowych były oznakowane metką z nazwą gatunku i odmiany.

Do mieszkańców trafiło też 6 tys. drzewek liściastych i iglastych (lipa drobnolistna – 2 tys. szt., klon pospolity – 2 tys. szt., świerk pospolity – 1 tys. szt., modrzew europejski – 1 tys. szt.). Sadzonki drzew liściastych i iglastych miały ok. 30-50 cm wysokości.

To nie pierwsza taka inicjatywa Miasta Białystok. W poprzednich latach do mieszkańców trafiło kilka tysięcy sadzonek. Obok łąk kwietnych, zielonych przystanków, pasieki miejskiej, sadu edukacyjnego na Antoniuku to kolejny element, który kształtuje bioróżnorodność naszego miasta.

Kamila Bogacewicz

Do góry