• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Różowe skrzyneczki dla uczennic

Dodana: 15.06.2023 13:25

Białostockie uczennice od ubiegłego roku bezpłatnie korzystają z różowych skrzyneczek. W szkołach znajduje się ok. 100 takich pojemników wyposażonych w środki higieniczne – podpaski, wkładki i tampony. Miasto zamierza kontynuować tę bardzo potrzebną akcję.    

Wspieranie kobiet i dziewcząt w kryzysie menstruacyjnym to ważne działanie, które jest bardzo dobrze przyjmowane przez uczennice białostockich szkół.

– Dlatego Miasto angażuje się w akcje, dzięki którym zapewniony jest jak najszerszy, bezpłatny dostęp do artykułów higienicznych – mówi Katarzyna Jamróz, radna Rady Miasta, przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów.

Miasto w 2022 r. kupiło 81 różowych skrzyneczek wraz z wyposażeniem. Znajdują się one w białostockich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Całość przedsięwzięcia w ciągu dwóch lat – to koszt 36 tys. zł. Na ten cel Miasto pozyskało środki z Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Wiele białostockich szkół środki higieniczne kupiło i udostępniło także we własnym zakresie, w ramach budżetu placówki. To ok. 20 takich skrzyneczek.

– Chcemy kontynuować zakup skrzyneczek, będziemy z pewnością rozszerzać to działanie w ramach dostępnych środków. Z ankiet, które przeprowadziliśmy w szkołach, wynika, że ta inicjatywa jest bardzo dobrze przyjmowana – zapewnia Katarzyna Subieta, pełnomocnik prezydenta Białegostoku do spraw Osób z Niepełnosprawnościami.

Warto przypomnieć, że już w 2021 roku Fundacja „Spe Salvi” przeprowadziła w naszym mieście „MenstruAkcję – wsparcie kobiet w kryzysie menstruacyjnym”. To był projekt zaproponowany i finansowany przez Miasto (na wniosek Młodzieżowej Rady Miasta), który trwał pół roku. Środki higieniczne były wówczas dostępne w kilkunastu ogólnodostępnych miejscach naszego miasta.

– Każda tego typu inicjatywa – przeciwdziałająca ubóstwu menstruacyjnemu – jest cenna. Cieszymy się, że coraz więcej osób to dostrzega i wspiera kobiety w kryzysie menstruacyjnym – powiedziała Anna Dobrowolska–Cylwik, pełnomocnik prezydenta Białegostoku do spraw Równego Traktowania.

Agnieszka Zabrocka

Do góry