• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rozmowy o Polsce i demokracji

Dodana: 17.11.2023 12:17

Jak na przyszłość lepiej zabezpieczyć demokrację, jakie są jej największe zagrożenia? O tym i o ogromnej roli, jaką w obronie demokracji w ostatnich latach odegrały samorządy lokalne, rozmawiali uczestnicy debaty przeprowadzonej w ramach XVIII Kongresu Obywatelskiego.

XVIII Kongres Obywatelski – zorganizowany w formule debat online – rozpoczął się 31 października, potrwa do początku grudnia. Uczestnicy poszczególnych spotkań dyskutują o tym, jak naprawić polskie państwo, co dalej z polityką rolną UE, po co nam wspólnota i jak ją budować w warunkach różnorodności, czym jest Polska obywatelska i jak wspierać jej rozwój. To tematy szczególnie ważne dla demokracji. Jak na przyszłość zabezpieczyć demokrację – dyskutowali: prof. Magdalena Musiał-Karg z UAM w Poznaniu, prof. Adam Bodnar – senator RP, rzecznik praw obywatelskich w latach 2015-2021 oraz prof. Mirosław Wyrzykowski z UW, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 2001-2010. Sporo miejsca rozmówcy poświęcili roli, jaką w obronie demokracji odegrały w ostatnich latach samorządy lokalne, które pokazały, że jest alternatywa dla rządów autorytarnych i scentralizowanych. Poniżej zamieszamy materiał filmowy z tej rozmowy.

Pozostałe debaty, przeprowadzone w trakcie kongresu, są dostępne na stronie Kongresu Obywatelskiego.

Do góry