• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rozmowy o bezpieczeństwie

Wtorek (11 czerwca) to część robocza dwudniowego szczytu przewodniczących parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy, który trwa w Białymstoku. Gospodarzem spotkania jest marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia.

Spotkanie marszałka Szymona Hołowni, przewodniczącego Riigikogu Republiki Estońskiej Lauri Hussara, przewodniczącej  Saeimy Republiki Łotewskiej Daigi Mieriņy, przewodniczącej Seimasu Republiki Litewskiej Viktoriji Čmilytė-Nielsen oraz przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka w Białymstoku, rozpoczęło się w poniedziałek (10 czerwca). Rozmowy prowadzone w Pałacu Branickich dotyczą  roli Polski, państw bałtyckich i Ukrainy we wzmacnianiu bezpieczeństwa w Europie, oraz partnerstwa samorządów lokalnych i rządu w budowaniu bezpieczeństwa. W drugiej części spotkania uczestniczy prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Mówił m.in. o toczącej się wojnie w Ukrainie i roli, jaką Białystok pełni w tym czasie.

– Liczymy na to, że ta wojna się skończy i nareszcie będzie normalnie. Białystok jest bramą Unii Europejskiej na Wschód. Uważam, że otwarcie tej bramy jak najszybciej jest bardzo ważne zarówno dla Polski, jak i pozostałych krajów regionu – powiedział Tadeusz Truskolaski.

Wczorajszy program obejmował m.in. lekcję obywatelską zatytułowaną „Bezpieczeństwo jako zbiorowa odpowiedzialność — młodzi wobec zagrożenia w regionie". Marszałek Hołownia spotkał się w Ogrodzie Branickich z uczniami czterech białostockich liceów,  towarzyszyli mu także pozostali marszałkowie z zagranicy. Celem tej inicjatywy była edukacja młodzieży w zakresie bezpieczeństwa oraz zrozumienie ich roli w kształtowaniu stabilności w regionie.

Dyskusje prowadzone w Białymstoku mają na celu wypracowanie wspólnych strategii i wzmocnienie kooperacji między państwami w obliczu współczesnych wyzwań dotyczących bezpieczeństwa.

Anna Kowalska

Do góry