• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rocznica wykolejenia pociągu z chlorem

Dodana: 10.03.2016 15:30

Prezydent Tadeusz Truskolaski wziął udział w rocznicowych uroczystościach upamiętniających wydarzenia sprzed 27 lat. 9 marca 1989 roku na kolejowym nasypie przy ul. Poleskiej przewróciły się cztery wagony ze śmiercionośnym chlorem

Rocznicę kolejowej katastrofy, która mogła zagrozić całemu miastu, Białystok uhonorował, podobnie jak w ubiegłych latach, uroczystościami przy krzyżu, który stanął na miejscu wydarzenia.

Po uroczystości pod krzyżem uczestnicy przeszli w Drodze Krzyżowej do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie mszę odprawił abp Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki.

Jeszcze przed uroczystościami w Katedrze św. Mikołaja odprawione zostało nabożeństwo dziękczynne, celebrowane przez abpa Jakuba.

W nocy z 8 na 9 marca 1989 roku do Białegostoku wjechał pociąg towarowy z ZSRR. W skład pociągu wchodziło m.in. 12 cystern z ciekłym chlorem. Gdy transport przejeżdżał wzdłuż ul. Poleskiej, na skutek pęknięcia szyny nastąpiła katastrofa. Całkowicie wykoleiły się, staczając się na pobocze, 4 cysterny, z których każda zawierała od 43 do 52 ton ciekłego chloru. Był to skutek fatalnego stanu technicznego torów. Gdyby chlor wydostał się z przewróconych cystern, przy ówczesnych warunkach pogodowych zabójczy obłok mógł rozprzestrzenić się na 3–4 kilometry szerokości i nawet 50 kilometrów długości.

Informację o wypadku władze miasta trzymały w tajemnicy kilka godzin; dopiero po godz. 11.00 rozpoczęła się ewakuacja. Ustawianie wykolejonych cystern trwało od 15.00 do 1.30. Akcję białostockich strażaków wspierała ekipa centralnej stacji ratownictwa chemicznego przy Rafinerii Płockiej.

Tomasz Ćwikowski

Do góry