• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rekreacja w Białymstoku

Dodana: 07.06.2017 12:36

Kategorie: Aktualności Sport

Lowlandersi zachęcają do sportowej aktywności na świeżym powietrzu. Mieszkańcy mogą brać przykład z drużyny futbolu amerykańskiego i korzystać z miejskich siłowni pod chmurką. Jest ich już około dwudziestu. W Białymstoku przybywa także nowych placów zabaw i boisk.

W ostatnich dwóch latach Miasto Białystok zrealizowało ok. 60 inwestycji sportowo-rekreacyjnych. W tym czasie powstało blisko 20 siłowni pod chmurką, ponad 20 placów zabaw dla najmłodszych i ok. 40 boisk.

– W naszym mieście jest coraz więcej terenów rekreacyjnych i sportowych. Systematycznie realizujemy też kolejne takie inwestycje – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Powstają atrakcyjne miejsca do sportowej rekreacji, do spotkań i sąsiedzkiej integracji. Wiele z nich utworzyliśmy z inicjatywy samych mieszkańców, którzy wskazali lokalizacje i potrzeby.

Siłownie pod chmurką są coraz popularniejsze. Z urządzeń na świeżym powietrzu mogą korzystać zarówno młodsi, jak i starsi mieszkańcy. Białostockie siłownie wyposażone są w kilka, czasem kilkanaście urządzeń. Najczęściej można spotkać takie przyrządy jak m.in. orbitek, biegacz, stepper, motyl czy wyciąg górny. Są one wyposażone w instrukcje informujące o tym, jak prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia. Siłownie znajdują się zarówno między domami czy blokami białostoczan, jak i przy szkołach. Te pierwsze można znaleźć m.in. na Bacieczkach (ul. Z. Herberta), Mickiewicza (Ogródek Jordanowski), Jaroszówce (ul. Niemeńska/Bystrzycka) czy na Wygodzie (Park Fredry – tu właśnie ćwiczyli Lowlandersi). Drugie – np. przy szkołach podstawowych nr 7, 47, 51, Zespole Szkół Elektrycznych czy V Liceum Ogólnokształcącym.

W ostatnim czasie w naszym mieście wybudowano lub zmodernizowano także wiele placów zabaw dla najmłodszych. Z nowych urządzeń chętnie korzystają najczęściej przedszkolaki. Nowe miejsca do zabaw wyposażane są przede wszystkim w huśtawki, bujaki, zjeżdżalnie. Na placach pojawiają się też wieże, pomosty czy tunele do zabawy. Nowe place zabaw są m.in. na osiedlach: Centrum, Bacieczki, Jaroszówka, Starosielce, Dojlidy Górne.

W Białymstoku powstają nie tylko nowe siłownie pod chmurką i place zabaw, ale także boiska. Większość z nich to boiska wielofunkcyjne, z nawierzchnią poliuretanową. Umożliwiają one grę w różne gry zespołowe, np. siatkówkę, koszykówkę, tenisa ziemnego i piłkę ręczną. Powstało też kilka boisk trawiastych do piłki nożnej – np. przy ul. Barszczańskiej, Pieczurki, Sokólskiej, Jesiennej, Antoniuk Fabryczny. Dzięki nowym inwestycjom w naszym mieście można też zagrać w piłkę plażową przy ul. Węglowej, Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego, Legionowej oraz Wolińskiej.

Kamila Busłowska

Do góry