Formularz kontaktowy

Rekordowy półmaraton

Dodana: 14.05.2018 12:27

Kategorie: Aktualności Sport

Zwycięzcą 6. PKO Białystok Półmaratonu został Hillary Kiptum Maiyo (Kenia), który ustanowił nowy rekord. Rekordowa była też liczba biegaczy – w półmaratonie wzięło udział pięć i pół tysiąca osób – dzieci i dorosłych z Polski i zagranicy.

Hillary Kiptum Maiyo (Kenia) dystans 21 km i 97,5 m pokonał w 01:05:02 i ustanowił tym samym nowy rekord białostockiego półmaratonu. Na podium stanęli także: Nelson Kipkogei (Kenia) z czasem 01:06:41 oraz Joseph Mutwanthei, który przebiegł trasę półmaratonu w czasie 01:07:09. Pierwszym Polakiem na mecie był Emil Dobrowolski, który pokonał trasę 6. PKO Białystok Półmaratonu z czasem 01:08:18.

Wśród kobiet jako pierwsza na mecie z czasem 01:16:50 zameldowała się Zita Kácser (Węgry). Tuż za nią na drugiej pozycji uplasowała się Anna Gosk pokonując dystans w 01:20:09. Ostatnie miejsce na podium 6. PKO Białystok Półmaratonu wśród kobiet należy do Tetyany Vernygor (Ukraina), która białostocki półmaraton ukończyła w czasie 01:21:58.

Bieg towarzyszący City Run 5km wygrał Damian Roszko, który dystans trasy pokonał w czasie 00:14:44. Na podium stanęli także: Kamil Jarzębski z czasem 00:14:50 oraz Florian Pyszek, który pokonał trasę w czasie 00:15:18. Wśród kobiet na tym dystansie najlepsza okazała się Katarzyna Rutkowska z czasem 00:17:01, która wyprzedziła Izabelę Parczyńską (00:18:00) oraz trzecią Paulę Kopciewską (00:18:03).

W białostockim półmaratonie wystartowało 5,5 tys. biegaczy. Przyjechali reprezentanci 20 państw, m.in. Bahrajnu, Francji, Grecji, Hiszpanii, Japonii, Kenii, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Tanzanii.

To największa impreza biegowa wschodniej Polski – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dzięki niej o naszym mieście jest głośno w kraju i na świecie, choćby za pośrednictwem mediów, także społecznościowych. To doskonała forma promocji miasta.

To sportowe święto organizuje Fundacja Białystok Biega. Imprezę od kilku lat wspiera finansowo Miasto Białystok.