• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Recykling elektroodpadów w Białymstoku

Recykling elektroodpadów w Białymstoku

Mieszkańcy Białegostoku od jakiegoś czasu korzystają ze specjalistycznych pojemników na elektryczne śmieci, wyróżniających się charakterystycznym czerwonym kolorem. W ramach umowy, którą Miasto podpisało z Fundacją Odzyskaj Środowisko i firmą MB Recycling, na terenie miasta dostępne są 93 takie „elektrobudki”.

Umowa z 2022 r. pn. „System Zbierania Elektrycznych Śmieci w Mieście Białystok” zapewnia efektywną gospodarkę pochodzącymi z domowych gospodarstw elektroodpadami, takimi jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie. 

Charakterystyczne czerwone pojemniki są tak zabezpieczone, że niekontrolowane wyjmowanie z nich odpadów jest niemożliwe. Zostały wyposażone w najnowsze technologie w zakresie monitorowania i obsługi logistycznej. To dlatego, żeby zawartość pojemników nie dostała się w niepowołane ręce. Dzięki temu Miasto nie musi ponosić kosztów naprawy pojemników i ich zabezpieczania, a zebrane odpady są poddawane recyklingowi w zakładach w woj. świętokrzyskim i łódzkim.

– Bardzo dobrze, że mieszkańcy Białegostoku mają możliwość szybkiego i bezpłatnego pozbycia się niepotrzebnego sprzętu. Dzięki rozlokowanym na terenie miasta pojemnikom aż o około 400% zwiększyła się nasza efektywność gospodarki elektroodpadami. Liczby mówią same za siebie. W 2022 roku w Białymstoku zebrano 28 ton elektrośmieci, a w 2023 roku – po rozlokowaniu pojemników – zebrano 128 ton elektrycznych odpadów – podkreśla zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Działający już w Białymstoku system nie generuje kosztów po stronie Miasta. Warto pamiętać też, że firma MB Recycling odbiera bezpłatnie duży, zużyty sprzęt, taki jak lodówki czy pralki bezpośrednio z domów i mieszkań białostoczan. W takim przypadku trzeba jednak się z nią skontaktować.

Mapa z lokalizacją pojemników na elektryczne śmieci jest dostępna na stronie poświęconej odpadom z terenu Białegostoku.

Opracowanie: Agnieszka Błachowska

Do góry