• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Ratujemy płazy

W Białymstoku trwa coroczna akcja ochrony płazów zorganizowana przez Urząd Miejski już po raz ósmy. Dzięki tym działaniom każdego roku udaje się uratować tysiące migrujących żab.  

Tegoroczna akcja ochrony płazów rozpoczęła się 8 marca, ale ze względu na duże wahania temperatury i nocne przymrozki migracja płazów jest bardzo nieregularna. Zdarzają się dni, że całkowicie zamiera. Do 15 kwietnia udało się odłowić łącznie 211 osobników reprezentujących zaledwie trzy gatunki płazów. Najliczniej, jak co roku, reprezentowana jest ropucha szara (odłowiono 140 osobników), dalej jest żaba moczarowa (61 osobników) i żaba trawna (10 osobników). 

Akcja polega na przygotowaniu i zamontowaniu 1210 m barier ochronnych, które są rozstawiane w trzech lokalizacjach: wzdłuż fragmentu ul. F. Karpińskiego i ul. Solnickiej, przy ul. Plażowej i przy drodze wewnętrznej odchodzącej od ul. gen. St. Maczka. Później prowadzone jest odławianie migrujących płazów i przenoszenie ich w bezpieczne miejsca. Ta czynność wykonywana jest od jednego do czterech razy w ciągu dnia, w zależności od intensywności migracji. 

Akcja ochrony płazów będzie trwała przez kilka tygodni, do momentu ustania migracji płazów na miejsca rozrodu. Zakończy się raportem, w którym będą odnotowane gatunki odłowionych płazów, ich liczba oraz intensywność migracji. Sprawozdanie ma również zawierać dokumentację zdjęciową oraz zestawienia tabelaryczne i porównawcze danych aktualnych z tymi z lat poprzednich. Takie działania prowadzone są przez Miasto Białystok od roku 2013. 

Ze zgromadzonych danych wynika, że liczba płazów bytujących na terenie miasta drastycznie spada, podobnie dzieje się w całej Europie. Dlatego nasza akcja ma wielkie znaczenie dla utrzymania bioróżnorodności tej grupy zwierząt, tym bardziej, że prowadzimy też działania edukacyjne – mówi Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

Co roku w czasie trwania akcji organizowane są w białostockich szkołach zajęcia  w formie lekcji multimedialnych, w trakcie których specjaliści prezentują tę grupę zwierząt, a także informują młodzież o jej roli w środowisku i znaczeniu dla całej przyrody. Lekcje te cieszą się ogromną popularnością. W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa i zamknięcie szkół, lekcje zostały przeniesione na późniejszy okres.

Akcja potrwa do końca kwietnia, a jej podsumowanie zostanie przygotowane w połowie maja.

(oprac. Anna Kowalska)

Do góry