• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Przygotowania do ochrony płazów

Dodana: 14.01.2019 14:47

Wiosną w Białymstoku już po raz siódmy odbędzie się akcja ochrony płazów, której organizatorem jest Urząd Miejski. Miasto szuka wykonawcy, który przygotuje i zamontuje bariery ochronne oraz zajmie się przenoszeniem migrujących zwierząt.

Zainteresowani realizacją zamówienia mogą składać oferty do 18 stycznia 2019 r. w Departamencie Gospodarki Komunalnej przy ul. Bitwy Białostockiej 2/2. Umowa będzie obowiązywać do końca maja 2019 r.

Co roku wiosną w naszym mieście odbywa się dwu- lub trzytygodniowa akcja, która ma na celu ochronę migrujących płazów. Działania podejmowane przez Miasto mają duże znaczenie dla przyrody. Od lat w Polsce odnotowuje się spadek liczebności płazów, dlatego tak ważna jest ochrona tych zwierząt. W 2013 r., kiedy taka akcja została zorganizowana w Białymstoku po raz pierwszy, odłowiono i przeniesiono łącznie ponad 1,3 tys. płazów: ropuch szarych, żab moczarowych, żab jeziorkowych i innych. Od 2013 r. do 2018 r. uratowano łącznie ponad 4,4 tys. płazów.

Ponadto od kilku lat Miasto organizuje lekcje w białostockich szkołach, podczas których dzieci uczą się o płazach i formach ich ochrony. W 2018 r. w takich zajęciach edukacyjnych wzięło udział 603 uczniów, a wliczając lata poprzednie – 2 tys. młodych białostoczan.

– Dzięki naszym akcjom w ostatnich latach udało się uratować w Białymstoku tysiące płazów. Poza tym te działania mają wymiar edukacyjny, ponieważ towarzyszą im tematyczne lekcje, których celem jest propagowanie idei ochrony przyrody wśród uczniów – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Wybrany wykonawca przygotuje i zamontuje bariery ochronne w trzech miejscach: na wybranym odcinku ul. F. Karpińskiego i fragmencie ul. Solnickiej, przy ul. Plażowej oraz przy drodze wewnętrznej odchodzącej od ul. gen. St. Maczka. Ponadto podczas wiosennej migracji płazy mają być przenoszone z częstotliwością 1-4 razy dziennie (w zależności od częstotliwości migracji). Po zakończeniu akcji wykonawca zadba o demontaż barierek i pułapek oraz przewiezie je do siedziby zamawiającego. Oprócz tego wykonawca sporządzi i przekaże sprawozdanie z akcji.

Agnieszka Błachowska

Do góry