• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Przedszkole po termomodernizacji

Kolejna białostocka placówka wprowadziła rozwiązania pozwalające na znaczną oszczędność energii. W przedszkolu samorządowym nr 31 przy ul. Świętokrzyskiej zakończyły się prace związane z termomodernizacją budynku.  

W placówce zostały zrealizowane prace zgodne z audytem energetycznym, określającym rodzaj robót prowadzących do zmniejszenia zużycia energii i zminimalizowania kosztów utrzymania budynku. Przede wszystkim docieplone zostały ściany fundamentowe oraz ściany zewnętrzne kondygnacji nadziemnych (z wykonaniem nowej elewacji). Ocieplono też przestrzeń dachową. Została wymieniona stolarka okienna i drzwiowa. W ramach prac dokonano również wymiany obróbek blacharskich i systemu rynnowego, ocieplenia kominów oraz przykrycia czapek kominowych papą termozgrzewalną. Ważnym elementem inwestycji była wymiana instalacji c.o. wraz z grzejnikami i instalacji ciepłej wody użytkowej z armaturą. Duże znaczenie ze względu na oszczędność miała wymiana opraw oświetleniowych na oprawy LED.

Przy okazji robót związanych z termomodernizacją przeprowadzono inne konieczne prace. Były to między innymi: modernizacja instalacji elektrycznych wewnętrznych i instalacji odgromowej, modernizacja istniejącego tarasu z tyłu budynku, wykonanie utwardzenia terenu, przebudowa przyłącza kanalizacji deszczowej i budowa przepompowni wód drenażowych.

– To kolejna miejska inwestycja, która zwiększa efektywność energetyczną obiektów użyteczności publicznej, a tym samym obniża rachunki za ich funkcjonowanie. W obecnej sytuacji, kiedy ceny energii rosną w zawrotnym tempie, Miasto konsekwentnie inwestuje w poprawę efektywności energetycznej budynków oświatowych. Dzięki temu mamy oszczędności – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Koszt termomodernizacji i prac towarzyszących w Przedszkolu Samorządowym nr 31 to ponad 993 tys. zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 na kwotę ponad 450 tys. zł.

Agnieszka Błachowska

Do góry