• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Primary Schools Art Competition – zwycięzcy nagrodzeni

Dodana: 09.05.2023 13:25

W tym roku szkolnym uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 48 im. króla Stefa Batorego reprezentowali Białystok w międzynarodowej rywalizacji – Primary Schools Art Competition. W tegorocznej edycji pod hasłem „My Region, My Family” wzięły udział dzieci z czterech państw Unii Europejskiej.

We wtorek (9 maja) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył laureatom nagrody za udział w konkursie plastyczno-językowym skierowanym do europejskich szkół podstawowych. Pierwsze miejsce zajął Paweł Szerszenowicz, drugie – Lucjan Daniłowicz, a na trzecim uplasował się Julian Daniłowicz. Szkoła Podstawowa nr 48 otrzymała tablet, który będzie stanowił uzupełnienie narzędzi dydaktycznych placówki i pozwoli tworzyć relacje z ważnych wydarzeń z życia uczniów tej szkoły.

Podczas uroczystego apelu uczniowie „ożywili” białostockie murale, do których nawiązywał w swojej pracy jeden z laureatów konkursu, prezentując Białystok jako miasto wielopokoleniowe, dbające o zieleń, zabytki, rozwój i otwarte na różnorodność.

– Dziękuję za wasze zaangażowanie w konkurs. Jestem pod wrażeniem tego, jak bardzo kreatywnie zaprezentowaliście różnorodność kulturową Białegostoku i województwa podlaskiego jako części Unii Europejskiej – podkreślił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Gratuluję wam tego sukcesu i życzę powodzenia w dalszym rozwijaniu umiejętności plastycznych i językowych.

Primary Schools Art Competition to konkurs skierowany do dzieci w wieku 6-12 lat, organizowany przez grupę Przymierza Europejskiego funkcjonującą w Komitecie Regionów. W tym roku, w rywalizacji wzięło udział 10 szkół z 4 państw członkowskich. Młody wiek dzieci nie przeszkodził im w świadomym dostrzeganiu swojego dziedzictwa oraz poczucia przynależności do regionu. Konkurs był świetnym sposobem na nawiązanie kontaktu i wyrażenie zaangażowania młodych Europejczyków w tworzenie wspólnej Unii Europejskiej.

Temat tegorocznej edycji konkursu czyli „Mój region, moja rodzina” umożliwił dzieciom wyrażenie miłości do swojego regionu i rodziny. Prace uczniów z różnych części Europy różnią się, jednak w każdej można zauważyć wspólne wartości takie, jak tradycje, rodzina czy wspólna historia regionu. Prace plastyczne wykonane przez uczniów są inspirujące i pokazują silne więzi rodzinne, emocje i wspólne wartości. Młodzi białostoczanie pokazali, że są świadomi swojej tożsamości regionalnej.  

Agnieszka Błachowska

Do góry