• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Prezydent Białegostoku na debacie w Brukseli

Dodana: 11.12.2015 11:43

Kategorie: Aktualności Prezydent

Prezydent Tadeusz Truskolaski, podczas debaty poświęconej analizie wzrostu gospodarczego w 2016 r., wezwał do oddzielenia długoterminowych inwestycji od wydatków bieżących w sektorze publicznym. Przypomniał też o potrzebach i problemach regionów mniej rozwiniętych

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, koordynator Grupy EA, 7 grudnia wziął udział w debacie Komitetu Regionów w Brukseli. Mówiono o prognozach dotyczących wzrostu gospodarczego w 2016 r. oraz o zarządzaniu Unią Gospodarczą i Walutową. Podczas debaty przy udziale Pierre'a Moscovici, europejskiego komisarza ds. gospodarczych i finansowych, podatków i ceł, Markku Markkuli, przewodniczącego KR-u i Roberta Gualtieriego, przewodniczącego Komisji ECON Parlamentu Europejskiego, prezydent Białegostoku odniósł się do kwestii związanych z polityką finansowania inwestycji. Wezwał do wprowadzenia „złotej reguły” w odniesieniu do rachunkowości sektora publicznego, by oddzielić długoterminowe inwestycje od wydatków bieżących.

Wymiar lokalny i regionalny wymaga rozdzielenia bieżących możliwości finansowych sektora publicznego od długoterminowych inwestycji, które realizowane są z pożytkiem dla ogółu społeczeństwa i kolejnych pokoleń. Stosowanie ograniczeń charakterystycznych dla rocznych budżetów jest więc niewłaściwe i stanowi barierę, która powoduje, że wiele samorządów boryka się z problemami wkładów własnych. Wskazane jest jednak ustanowienie ram i kryteriów, które pozwolą na pomiar adekwatności infrastruktury i inwestycji społecznych do bieżących i przyszłych potrzeb – powiedział Tadeusz Truskolaski.

Prezydent Białegostoku wskazywał, że przede wszystkim potrzebne jest propagowanie rozwiązań z regionów cieszących się zainteresowaniem inwestorów. Zauważył, że te regiony nadal niechętnie dzielą się informacjami i doświadczeniami. Podkreślał, że problemy oraz oczekiwania społeczności lokalnych najlepiej są widoczne z perspektywy regionalnej.

W sprawie jakości wydatków publicznych przyjął stanowisko w którym wskazał, że decentralizacja podatkowa może zachęcić władze lokalne do podnoszenia własnej konkurencyjności. Jest to kierunek właściwy pod warunkiem, że władze krajowe nie będą nadużywały przewagi wynikającej z możliwości stanowienia prawa, a co za tym idzie - ograniczania wpływów do budżetów JST. Jeżeli możliwość kształtowania wysokości wpływów podatkowych, zgodnie z potrzebami lokalnymi i przyzwoleniem społecznym, przekazana zostałaby na niższy poziom, to prawdopodobnie wzrosłaby dbałość o jakość wydatków publicznych. Ludzie mieliby większy wpływ na jakość i ilość dóbr publicznych oraz chętniej, zdaniem prezydenta Truskolaskiego, partycypowaliby w wydatkach środków wspólnych.

Na koniec swojej wypowiedzi zaapelował, by nie zapominać o szczególnych potrzebach i problemach regionów mniej rozwiniętych oraz wezwał do podtrzymania solidarności międzyregionalnej.

Prezydent Tadeusz Truskolaski wśród zagranicznych gości

Do góry