• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Potępiamy rasistowski atak na studentki

Dodana: 28.10.2020 13:49

Kategorie: Aktualności

Nikt nie powinien być atakowany w Białymstoku ani z powodu swojego pochodzenia, ani z powodu wyznawanych poglądów. Dziś z dwiema studentkami Politechniki Białostockiej, które 20 października zostały w wulgarny, rasistowski sposób zaatakowane na ulicy naszego miasta, spotkali się przedstawiciele władz Białegostoku.

Prelean Sibanda i Raviro Runatsa do Białegostoku przyjechały z Zambii. Od 2017 roku są studentkami Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku na Politechnice Białostockiej.

20 października na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku doszło do haniebnego zdarzenia. Studentki zostały zaatakowane przez agresywną kobietę. Sprawczyni obrzuciła je rasistowskimi obelgami. Powodem tego ataku była ciemna karnacja dwóch kobiet. Zachowanie agresorki jednoznacznie potępili zastępcy prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki i Przemysław Tuchliński, którzy dzisiaj spotkali się z poszkodowanymi studentkami.

­–  Jestem oburzony. Tego typu zdarzenia nie powinny mieć miejsca. Spotykają się one z naszym jednoznacznym potępieniem. Białostoczanie to ludzie otwarci i gościnni, czemu wielokrotnie dali wyraz. Pojedyncze osoby swoim nieakceptowalnym przez nas zachowaniem nie mogą tego zniszczyć – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki

– Mamy nadzieję, że pomimo tych przykrych doświadczeń, pobyt w naszym mieście będą Panie dobrze wspominały. Jako wspólnota lokalna zrobimy wszystko, by więcej nie dochodziło do tego typu zdarzeń – czytamy w liście do studentek, który skierowały do nich władze miasta.

Dochodzenie w sprawie zajścia na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku prowadzi podlaska policja. Kobiecie za wulgarny atak w kierunku studentek mogą grozić nawet trzy lata więzienia.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Do góry