• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Pomnik Władysława Bartoszewskiego odsłonięty

W poniedziałkowe popołudnie, 12 grudnia, w Białymstoku odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika profesora Władysława Bartoszewskiego. Hołd jego pamięci oddał prezydent Tadeusz Truskolaski wraz z zaproszonymi gośćmi, wśród których byli: ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski, syn profesora, poseł na sejm RP Władysław Teofil Bartoszewski oraz wnuczka Antonia.

W centrum Białegostoku, na moście łączącym Plac Branickich z Placem im. Andrzeja Piotra Lussy, stanął pomnik upamiętniający Władysława Bartoszewskiego.

– Osoby profesora Władysława Bartoszewskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Był wybitną i nietuzinkową postacią naszych czasów. Absolutnym wzorem patrioty, będącego zawsze na służbie Polsce – mówił podczas uroczystości prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Jestem niezwykle dumny, że pamięć o Władysławie Bartoszewskim i jego spuścizna jest żywa w sercach białostoczan, czego dowodem jest ten pomnik, który dziś odsłaniamy. Powstał on bowiem w ramach Budżetu Obywatelskiego, z inicjatywy samych mieszkańców naszego miasta. Dziękuję Państwu za to.

Natomiast ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce podkreślił, że profesor Bartoszewski był niesłychanie  dzielnym człowiekiem, a jego wytrwałość i godność w przełamywaniu wielu wyzwań i represji jest inspiracją dla nas i dla tych, którzy walczą za swoją wolność niedaleko stąd, w Ukrainie i Białorusi. Dziękował także Polakom za ofiarność i pomoc udzielaną uchodźcom.  

– W imieniu prezydenta Joe Bidena chcę podkreślić, ze jesteśmy cały czas z Wami – powiedział Mark Brzezinski.

To białostoczanie zgłosili do Budżetu Obywatelskiego 2021 pomysł uhonorowania Władysława Bartoszewskiego. Na projekt ten zagłosowało 2585 osób. Na jego realizację Miasto przeznaczyło prawie 479 tys. zł.

W grudniu 2020 r. Miasto ogłosiło konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny skierowany do absolwentów artystycznych studiów wyższych. Prace złożyło 18 osób. Sąd konkursowy przyznał pierwszą nagrodę w wysokości 15 tys. zł Jackowi Kicińskiemu z Gdańska i zaprosił autora zwycięskiej pracy do realizacji projektu.

Pomnik upamiętniający Władysława Bartoszewskiego tworzą: tablica memoratywna, rzeźba – monument i inne elementy, które kreują formę artystyczną. Całość została wykonana jako odlewy z brązu patynowanego.

Opracowanie: Agnieszka Błachowska

Do góry