• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Pierwsze tandemy w Białymstoku

Dodana: 29.04.2016 13:34

Dziesięć tandemów w piątek, 29 kwietnia, pojawiło się na stacjach BiKeRa w Białymstoku. Mieszkańcy będą mogli z nich korzystać na takich samych zasadach, jak z pozostałych rowerów

Inauguracja tandemów w białostockiej sieci BiKeR nastąpiła w piątek o godz. 10.00, na stacji przy Rynku Kościuszki. Dziesięć nowych tandemów będzie rozmieszczonych w losowo wybranych stacjach, będzie nimi można jeździć po całym mieście. Pojazdy kosztowały ponad 61 tys. zł.

To pierwsze tandemy w rowerowej sieci BiKer, ale niewykluczone, że nie ostatnie. Jeśli się sprawdzą i mieszkańcy będą z nich chętnie korzystać, Miasto zaplanuje kolejne takie zakupy.

– Na tandemach szczególnie zależało osobom niewidomym i niedowidzącym – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Jazda z widzącą osobą może pomóc w terapii, pozwoli też wielu osobom korzystać z rowerów, bo do tej pory nie miały takiej możliwości.

Trzeci sezon BiKeRa rozpoczął się 21 kwietnia. Przyniesie, być może, nowych użytkowników, chociaż już w 2015 roku białostocki BiKeR zanotował rekordowe wyniki. Rowery miejskie były wypożyczane ponad 472 tys. razy, co dało wzrost o ponad 35% w porównaniu do 2014 roku (w pierwszym sezonie wypożyczeń było ponad 347 tys.). Niemal o połowę wzrosła liczba zarejestrowanych w systemie użytkowników w porównaniu z pierwszym sezonem. W 2015 roku do grona miłośników BiKeRa dołączyło ponad 12 tys. osób. W systemie zarejestrowanych było ich już 38 684.

Ważnym krokiem w rozwoju Białostockiej Komunikacji Rowerowej było powiększenie systemu. W 2014 roku w Białymstoku mieliśmy 30 stacji i 300 rowerów, w 2015 roku tych stacji było już 45 a rowerów 450, a miejsca, w których pojawiły się nowe stacje rowerowe, wybrali sami białostoczanie. W tym roku otwarto kolejna stację – na Pieczurkach.

Warto też pamiętać, że białostocki BiKeR to jedyny w Polsce rowerowy system aglomeracyjny, który poza stacjami w Białymstoku, obejmuje także jedną stację w gminie Choroszcz i dwie w gminie Juchnowiec Kościelny.

W systemach rowerów miejskich, których operatorem jest Nextbike Polska (odpowiedzialny m.in. za wypożyczalnie w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Białymstoku czy Poznaniu), właśnie odnotowano 700-tysięczną rejestrację polskiego rowerzysty miejskiego. Największa liczba użytkowników jest zarejestrowana obecnie w następujących miastach:

  • Warszawa – ponad 391 tysięcy osób
  • Wrocław – ponad 117 tysięcy osób
  • Lublin – ponad 51 tysięcy osób
  • Białystok – ponad 40 tysięcy osób
  • Poznań – ponad 36 tysięcy osób
  • Opole – ponad 15 tysięcy osób.

Anna Kowalska

Do góry