• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Pieniądze na usunięcie azbestu

Miasto Białystok złożyło wniosek o pozyskanie dotacji – 60 tysięcy złotych – z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku na usuwanie azbestu

Złożenie wniosku przez Miasto wymagało przedstawienia wykazu właścicieli nieruchomości, którzy w latach 2016-2017 zamierzają usuwać wyroby zawierające azbest z terenu Białegostoku przy wykorzystaniu dofinansowania z WFOŚiGW.

– W ubiegłym roku prosiliśmy białostoczan, zainteresowanych usunięciem azbestu, o złożenie stosownej informacji w Urzędzie Miejskim w Białymstoku – mówi zastępca prezydenta Robert Jóźwiak. – Do programu usuwania azbestu z terenu naszego miasta przy wykorzystaniu środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zgłosiły się 44 chętne osoby.

We wniosku złożonym przez Miasto uwzględniono koszty związane z demontażem, zbieraniem, załadunkiem oraz przygotowaniem do transportu i transportem, a także przekazaniem wyrobów zawierających azbest do unieszkodliwienia. Są to tzw. koszty kwalifikowane, niezbędne przy realizacji takiego zadania.

Po podjęciu przez radę nadzorczą WFOŚiGW uchwały o udzieleniu dotacji, Miasto Białystok otrzyma pisemną informację o maksymalnej kwocie dofinansowania.

Zgodnie z przyjętym przez Polskę planem działań na rzecz kraju wolnego od azbestu, całkowite usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających ten szkodliwy dla zdrowia materiał budowlany powinno nastąpić do 2032 roku.

Kamila Busłowska

Do góry