• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Dodana: 25.02.2016 11:14

Pierwszego marca Białystok będzie obchodził Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zapraszamy białostoczan na uroczyste obchody święta i konferencję popularnonaukową „Podziemie niepodległościowe na Białostocczyźnie”

Na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszają: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, oraz dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Barbara Bojaryn-Kazberuk.

Uroczystości rozpoczną się 1 marca o godz. 12.00 na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Przy tablicy poświęconej żołnierzom podziemia – ofiarom mordów sądowych, zawieszoną na budynku kina Ton, odbędzie się apel poległych, salwa honorowa, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Uroczystości będą kontynuowane przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej przy ul. J. Kilińskiego. O godz. 13.00 w Katedrze Białostockiej odbędzie się msza św. w intencji poległych w walce o wolność ojczyzny. Zakończenie uroczystości będzie miało miejsce o godz. 14.00 na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada.

W ramach uczczenia święta, 29 lutego o godz. 10.00, w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym przy ul. Kościelnej 1a odbędzie się konferencja popularnonaukowa „Podziemie niepodległościowe na Białostocczyźnie”. Jej organizatorem jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Archiwum Państwowe w Białymstoku i Muzeum Wojska w Białymstoku. Podczas konferencji będzie można wysłuchać wykładu Piotra Łapińskiego – „Okręg WiN Białystok (1945–1947)”, Emilii Świętochowskiej – „Kobiety w podziemiu niepodległościowym na Białostocczyźnie”, Marcina Zwolskiego – „Miejsca pochówku i poszukiwania ofiar zbrodni komunistycznych”, Marka Kietlińskiego – „Żołnierze wyklęci w dokumentach Archiwum Państwowego w Białymstoku” oraz Piotra Białokozowicza – „Broń polskiego podziemia niepodległościowego w zbiorach Muzeum Wojska w Białymstoku”.

Dodatkowo o godz. 14.00 w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku przy ul. A. Mickiewicza 3 otwarta zostanie wystawa „Żołnierze Wyklęci”. Zostaną na niej zaprezentowane prace artystów z Towarzystwa Plastyków Polskich w Grodnie istniejącego przy Związku Polaków na Białorusi.

Z kolei 1 marca o godz. 10.00 w kinie Ton odbędzie się przegląd filmów dokumentalnych IPN. O godz. 17.00 przy ul. Młynowej 14 – „Wierni przysiędze”, widowisko historyczne o walkach żołnierzy podziemia niepodległościowego na Białostocczyźnie, a o godz. 19.30 w kinie Forum – koncert zespołu Lukasyno.

Również 2 marca w Białymstoku będą odbywały się uroczystości związane ze świętem. O godz. 16.30 przy ul. Warszawskiej 48 będzie można wysłuchać wykładu prof. Piotra Niwińskiego „5. Wileńska Brygada AK – bohaterowie autentyczni czy kontrowersyjni”, a o godz. 20.00 prof. Niwiński wystąpi na Stadionie Miejskim w Białymstoku przy ul. Słonecznej 1 podczas prezentacji wystawy „Zbigniew Rećko „Trzynastka” (1923–1946). Bohater białostockiego podziemia”. Wystawa zostanie zaprezentowana w holu strefy VIP.

Warto pamiętać że rok 2016 w Białymstoku poświęcony został pamięci „Inki” czyli Danuty Siedzikówny. Wspólnie z miejskimi instytucjami kulturalnymi Miasto Białystok chce przybliżyć mieszkańcom tę historyczną postać. Z inicjatywy białostoczan i dzięki Budżetowi Obywatelskiemu 2016 w Białymstoku powstanie pomnik upamiętniający „Inkę”.

Katarzyna Ramotowska

Zapproszenie na ochody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Logo - 2016 Rok Inki

rozmiar: 45.61 KB PNG pobierz

Program konferencji

rozmiar: 261.6 KB PDF pobierz

Zaproszenie - 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

rozmiar: 2.81 MB PDF pobierz
Do góry