• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Pamięć o ofiarach Katynia i sowieckich wywózek

Dodana: 06.04.2018 14:27

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jest to także rocznica drugiej deportacji obywateli RP w głąb Związku Sowieckiego. Z tej okazji w Białymstoku odbędą się specjalne uroczystości. Mieszkańców zaprasza na nie prezydent Tadeusz Truskolaski oraz Związek Sybiraków i Stowarzyszenie Rodzina Katyńska.

12 kwietnia, w przeddzień rocznicy drugiej masowej deportacji obywateli RP na Sybir, odbędzie się uroczyste poświęcenie Pomnika-Znaku Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 przy Dworcu Fabrycznym (ul. R. Traugutta), gdzie znajduje się pomnik.

13 kwietnia, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, uczestnicy uroczystości spotkają się pod Pomnikiem Katyńskim w Parku Zwierzynieckim o godz. 12.00. Wcześniej, o godz. 11.00, pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy kościele pw. Ducha Świętego można będzie złożyć kwiaty i zapalić znicze. Organizatorzy proszą o udział pocztów sztandarowych w obu wydarzeniach.

Jesteśmy winni pamięć tym wszystkim, którzy padli ofiarą represji Stalina tylko dlatego, że byli Polakami, że zagrażali nowemu porządkowi, jaki miał być przez okupanta wprowadzony na dawnych Kresach Rzeczypospolitej – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Zapraszam mieszkańców naszego miasta, abyśmy wspólnie oddali im cześć.    

Drugą deportację obywateli polskich z terenów okupowanych przez Sowietów NKWD przeprowadziło 13-14 kwietnia 1940 roku. Jej ofiarą padły przede wszystkim rodziny osób stanowiących potencjalne zagrożenie dla stalinowskiego reżimu. Wśród kilkudziesięciu tysięcy wywiezionych w większości były kobiety i dzieci.

13 kwietnia 1943 roku hitlerowskie władze opublikowały informację o znalezieniu masowych grobów polskich oficerów, pomordowanych przez Sowietów. Rocznicę tego wydarzenia Sejm RP ogłosił w 2007 roku Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Katyń przez dziesięciolecia PRL-u był najboleśniejszą „białą plamą" polskiej historii. Rozstrzeliwanie polskich oficerów, będące realizacją tajnej decyzji stalinowskiego politbiura, rozpoczęło się na początku kwietnia 1940 roku. Trwało do połowy maja. Więźniowie obozu jenieckiego w Kozielsku (4400 osób) wywożeni byli do Katynia. Ze Starobielska (3800 osób) – do Charkowa, gdzie zabijani byli w piwnicach więzienia NKWD, z Ostaszkowa (6300 osób) – do Tweru (wówczas noszącego nazwę Kalinin). Tam również mordowano ich w piwnicy, zwłoki zaś grzebane były w miejscowości Miednoje. Ponadto w ramach realizacji decyzji Stalina wymordowani zostali więźniowie z tzw. listy ukraińskiej i białoruskiej – przeszło 7 tys. osób. Miejsca ich pochówku to m.in. Kuropaty na Białorusi i Bykownia na Ukrainie.

Oficjalnie Związek Radziecki ujawnił prawdę o Katyniu dopiero w 1990 roku.

Anna Kowalska

Zaproszenie na uroczystości

Zaproszenie do udziału w uroczystościach w dniach 12 i 13 kwietnia 2018 r.

rozmiar: 7.33 MB PDF pobierz
Do góry