Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Pamięć o Bitwie Warszawskiej

Dodana: 31.07.2020 13:42

Kategorie: Aktualności Historia

Przedstawiciele kilkudziesięciu miejscowości, na terenie których znajdują się miejsca związane z Bitwą Warszawską 1920 roku, otrzymali w czwartek (30 lipca) z rąk prezydenta Polski okolicznościowe tablice. Wśród nich był zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk.

Była to kolejna odsłona projektu upamiętniającego zwycięską bitwę i wszystkich, którzy w czasie wojny polsko-bolszewickiej obronili wolność i suwerenność Rzeczypospolitej. W czerwcu w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Andrzej Duda przekazał pierwsze tablice przedstawicielom samorządów i instytucji z wszystkich województw, na których terenie znajdują się miejsca związane z Bitwą Warszawską. W czwartek (30 lipca) tablice otrzymały kolejne samorządy, a wśród nich m.in. Miasto Białystok.

Przypominamy, że 22 sierpnia 1920 r. zwycięską bitwę o Białystok stoczył 1. Batalion 1. Pułku Piechoty Legionów pod dowództwem kapitana Józefa Marjańskiego, który poległ w boju. Przed wycofaniem się bolszewicy wymordowali szesnastu polskich cywilów.

Symboliczne tablice zostały wręczone w roku stulecia Bitwy Warszawskiej.

Źródło: www.prezydent.pl.

fot. Grzegorz Jakubowski, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Do góry