• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Otwarcie sali hybrydowej w USK

Dodana: 13.06.2017 13:17

Kategorie: Aktualności Zdrowie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku otwarto dziś salę hybrydową do leczenia chorób serca i układu krążenia, a jutro odbędzie się tu pierwsza operacja. W Polsce jest już kilkanaście takich sal, w naszym województwie – ta jest pierwszą. Utworzenie sali wsparło finansowo Miasto Białystok.

Sala hybrydowa jest połączeniem sali operacyjnej i pracowni do zabiegów małoinwazyjnych. Będą w niej wykonywane zarówno zabiegi wewnątrznaczyniowe, jak również operacje na otwartym sercu. W każdej chwili będzie możliwość zmiany metody operacji, co pozwoli na zwiększenie zakresu wykonywanych zabiegów i bezpieczeństwa pacjentów. W Polsce powstało już kilkanaście takich sal we wszystkich województwach oprócz podlaskiego. Utworzenie sali hybrydowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku kosztowało prawie 4 mln zł. Ponad 1,5 mln dało Ministerstwo Zdrowia, drugie tyle – to środki własne szpitala. Miasto Białystok wsparło tę inwestycję kwotą 750 tys. zł.

– To bardzo ważne, aby mieszkańcy Białegostoku i regionu podlaskiego mieli dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – To przecież decyduje o zdrowiu i życiu ludzi, dlatego warto wspierać tego typu przedsięwzięcia.

Sala wyposażona jest m.in. w obrotowy stół operacyjny, aparat do znieczulania, kolumnę anestezjologiczną, specjalne monitory, angiograf, respirator, sztuczne płucoserca i kamery. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzanie najbardziej skomplikowanych i złożonych zabiegów kardiochirurgicznych i chirurgicznych w obrębie aorty, naczyń krwionośnych, serca.

W razie powikłań podczas operacji będzie możliwa szybsza reakcja i w razie potrzeby zmiana metody operacji, co zwiększy szanse na jej powodzenie – tłumaczył prof. Tomasz Hirnle, kierownik Kliniki Kardiochirurgii USK. – Teraz, jeśli podczas zabiegu małoinwazyjnego zdarzy się coś nieprzewidzianego, musimy przewozić pacjenta na drugą salę. Po otwarciu sali hybrydowej nie będzie takiej konieczności.

Lekarze liczą też na to, że istnienie tej sali umożliwi rozwój kardiologii w naszym mieście.

Anna Kowalska

Do góry