• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Odsłonięcie muralu w SP nr 20

Dodana: 12.10.2022 13:38

W Szkole Podstawowej nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego przy ulicy Leśnej 30 została zrealizowana cenna inicjatywa. Powstał tam mural przedstawiający patrona tej placówki.

Dziś (12 października) w uroczystym odsłonięciu muralu wziął udział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

– Mural uhonorował patrona szkoły podstawowej numer 20. Cieszę się, że pamięć o generale Władysławie Sikorskim jest wciąż żywa i pielęgnowana przez społeczność placówki – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Mural powstał we współpracy z Fundacją Otwarta Edukacja w ramach zadania: Ministerstwo Obrony Narodowej „MUR,ALE historia wojska polskiego”. Autorami tego ściennego malowidła wielkoformatowego są Rafał Roskowiński i Dariusz Paczkowski. Zadanie objęli patronatem prezydent Białegostoku i wojewoda podlaski. Dopełnieniem inicjatywy będzie zamontowanie tablicy informacyjnej o generale, która powstanie w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Władysław Eugeniusz Sikorski (pseudonim „Strażnica”, „Eugeniusz Strażnica”, „Gazda”) urodził się 20 maja 1881 r. w Tuszowie Narodowym. To polski żołnierz, polityk, generał broni Wojska Polskiego, premier i minister spraw wojskowych II Rzeczypospolitej. Od 30 września 1939 r. premier rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie – początkowo we Francji, potem w Wielkiej Brytanii. Był twórcą i naczelnym wodzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zginął 4 lipca 1943 r. w katastrofie lotniczej w Gibraltarze. Pośmiertnie, w 1943 r., został odznaczony Orderem Orła Białego.   

Agnieszka Błachowska

Do góry