Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Odłóż telefon

Przed przejściami dla pieszych w centrum Białegostoku pojawią się napisy „Odłóż telefon! Przejdź bezpiecznie!”. Biuro Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego  w Białymstoku wraz ze Strażą Miejską oraz Komendą Miejską Policji w Białymstoku rozpoczęło dziś (28 września) akcję profilaktyczno-edukacyjną, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.

Napis „Odłóż telefon! Przejdź bezpiecznie!” został dziś namalowany przy przejściu dla pieszych na ulicy Sienkiewicza, obok baru „Grodno”. Ponadto przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Straży Miejskiej oraz Komendy Miejskiej Policji wręczali przechodniom ulotki informujące o zmianach przepisów ruchu drogowego i zachęcające do odłożenia telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię. Wręczali także elementy odblaskowe zwiększające bezpieczeństwo pieszych po zmroku, kiedy stają się mało widoczni na drogach.

Akcję zorganizowano dlatego, że rośnie liczba zdarzeń drogowych z udziałem pieszych na przejściach, a niedawno zmieniły się przepisy dotyczące ruchu drogowego. Bardzo ważną zmianą jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię albo torowisko, a także podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

W ramach akcji takie napisy pojawią się również przed przejściami zlokalizowanymi przy ulicach: Piłsudskiego (przy Banku Millenium i przy Szkole Katolickiej), Hetmańskiej (przy sklepie Auchan), Kaczorowskiego (przy Cieszyńskiej), Pałacowej i Branickiego (rondo przy Hotelu Gołębiewskim), Mickiewicza (przy Wydziale Prawa UwB). W przyszłym roku akcja będzie kontynuowana i wówczas takie napisy zostaną umieszczone przy kolejnych przejściach dla pieszych.

Anna Kowalska

Do góry