• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Odblokowanie budowy hali widowiskowo-sportowej

Dodana: 01.02.2024 13:17

Po prawie siedmiu latach oczekiwania na konstruktywną współpracę z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, impas został przełamany i nastąpiło przyspieszenie procedur związanych z budową hali widowiskowo-sportowej. Po zmianie władz w instytucie błyskawicznie okazało się, że nie będzie już przeszkód, by Miasto mogło rozpocząć realizację inwestycji.

Budowa hali widowiskowo-sportowej w Białymstoku była uzależniona od realizacji porozumienia, które Miasto zawarło z IMGW. Niestety przez kilka lat instytut zwlekał z wypełnieniem warunków porozumienia.

– Od lat IMGW podejmowało działania uniemożliwiające nam budowę hali widowiskowo-sportowej. Przez te działania wojewoda podlaski uchylił pozwolenie na budowę. Minęło prawie 7 lat, zmieniła się władza i w ciągu tygodnia dotychczasowe przeszkody przestały obowiązywać. Otrzymałem właśnie stosowne pismo z IMGW, które odblokowuje nam tę inwestycję. Możemy dalej procedować wniosek na budowę hali, a mając pozwolenie, będziemy mogli ubiegać się w Ministerstwie Sportu o dotację – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Dotychczas Miasto poniosło koszt ok. 3,69 mln zł na m.in. opracowanie dokumentacji projektowej hali, uzyskanie decyzji środowiskowej, inwentaryzację zieleni i opłatę naliczoną w decyzji zezwalającej na usuniecie drzew na części działki wyznaczonej pod ogródek meteorologiczny.

W związku z inflacją i zmienną sytuacją na rynku robót budowlanych trudno jest jednoznacznie oszacować koszt hali, której budowa może rozpocząć się dopiero po zakończeniu wszelkich formalnych procedur.

Planowana liczba miejsc na widowni wynosi ok. 6,4 tys. To 5 tys. miejsc na trybunach stałych, 1 tys. miejsc na trybunach tymczasowych, 120  miejsc – dla mediów, 267 miejsc – dla VIP-ów,  60 miejsc – dla osób z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami.

Agnieszka Błachowska

Pismo IMGW

rozmiar: 1004.01 KB PDF pobierz
Do góry