Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

Dodana: 28.07.2021 12:11

Białystok, jak co roku, uczci pamięć o Powstaniu Warszawskim. Uroczystość odbędzie się w najbliższą niedzielę (1 sierpnia) o godz. 17.00.

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się pod pomnikiem „Żołnierzom Armii Krajowej” przy ulicy Jana Kilińskiego. O godz. 17.00 w rocznicę godziny „W” w całym mieście rozlegną się syreny alarmowe, minutą ciszy uczczeni zostaną powstańcy warszawscy. Hołd poległym powstańcom złożą między innymi władze miasta, kombatanci, mieszkańcy Białegostoku.

Prawie 77 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00, w okupowanej Warszawie wybuchło powstanie. Planowana na kilka dni akcja trwała aż 63 dni, co czyni Powstanie Warszawskie największym zrywem wolnościowym II wojny światowej. Do walki przystąpiło około 30 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, tylko 10% było uzbrojonych. Po stronie niemieckiej znalazło się około 20 tysięcy w pełni uzbrojonych żołnierzy, którzy dysponowali pancernymi jednostkami frontowymi, artylerią i lotnictwem. W powstaniu poległo kilkanaście tysięcy powstańców, zginęło ok. 150 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

1 sierpnia zgodnie z ustawą z 9 października 2009 roku ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. 

Kamila Bogacewicz

Tekst alternatywny do zaproszenia

rozmiar: 11,51 KB DOCX pobierz
Do góry