Facebook icon
  • Rynek Kościuszki w Białymstoku

O szczęśliwych miastach

Dodana: 03.10.2019 13:40

Kategorie: Aktualności Biznes

O człowieku w centrum idei smart city, zielonej infrastrukturze i nowoczesnych technologiach rozmawiano dziś (3 października) w stolicy Podlasia. W Białymstoku rozpoczęła się konferencja „Smart City Summit 2019. Miasta szczęśliwe”.

„Smart City Summit 2019. Miasta szczęśliwe” to II edycja konferencji organizowanej przez Prezydenta Miasta Białegostoku, Klaster InfoTech oraz Fundację Resursa Podlaska.

Dwudniowe (3–4 października) spotkanie naukowców, praktyków, samorządowców, przedstawicieli biznesu i organizacji pozarządowych odbywa się na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku. Ideą przewodnią jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: jak technologia może zmienić nasze miasta i nasze życie na lepsze? Uczestnicy koncentrują się wokół pięciu obszarów: człowiek, technologia i środowisko, przestrzeń, współrządzenie, strategia.

W trakcie pierwszej sesji pod hasłem #człowiek wystąpili m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Gdańskiej, Urzędu m.st. Warszawy. Opowiedzieli o tym, że w centrum wszystkich działań i idei smart powinien stać człowiek i jego potrzeby, o nowych rozwiązaniach służących mieszkańcom i transformacji cyfrowej. W panelu dyskusyjnym wziął udział m.in. prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

– Dzisiejsze spotkanie stało się platformą wymiany dobrych praktyk, doświadczeń, inteligentnych rozwiązań wspierających rozwój polskich miast – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Cieszę się, że możemy się tu dzielić swoimi opiniami i pomysłami, a także sukcesami i obawami. Pamiętając jednocześnie, że szczęśliwe miasto tworzą szczęśliwi ludzie.

Sesję #technologia i #środowisko otworzyła analiza jakości życia w wybranych polskich miastach. Rozmawiano także o startup’ach polepszających życie w miastach oraz nowych źródłach danych. W trakcie tej części wypowiedzieli się m.in. przedstawiciele firm, zamknął ją panel dyskusyjny.

Ostatnia sesja tego dnia (#przestrzeń) zostanie poświęcona m.in. zielonej infrastrukturze, trendom na rynku nieruchomości, wpływającym na architekturę naszych miast. O białostockich doświadczeniach opowie zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk, odpowiedzialny za planowanie przestrzenne w białostockim magistracie.

Kolejne sesje – #współrządzenie i #strategia – zaplanowano na piątek (4 października). Transmisję online można oglądać na Facebooku – www.facebook.com/InfoTech.Klaster.Technologiczny

Patronat nad wydarzeniem objęła Unia Metropolii Polskich i Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN. Partnerami są Uniwersytet w Białymstoku, Urząd Statystyczny w Białymstoku. Sponsorem – BIT S.A.

Patronat medialny: Polskie Radio Białystok, Portal Samorządowy, BialystokOnline.

(oprac. Kamila Bogacewicz)

fot. Dawid Gromadzki (do nr 20), Magdalena Rogacz (od nr 21)

Do góry