• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Nowy Honorowy Obywatel Białegostoku

Dodana: 14.02.2024 10:15

W najbliższą sobotę (17 lutego) profesor Marian Czesław Szamatowicz odbierze akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Białegostoku. Będzie 16. osobą obdarowaną takim tytułem.  

Uroczysta sesja Rady Miasta Białystok odbędzie się w Sali Wielkiej Pałacu Branickich w Białymstoku przy ul. Jana Kilińskiego 1 w sobotę, 17 lutego, o godz. 12.00. Decyzję o uhonorowaniu prof. Mariana Czesława Szamatowicza radni Rady Miasta Białegostoku podjęli 15 stycznia.  Z  wnioskiem w tej sprawie wystąpili radni z klubu Koalicji Obywatelskiej, a pomysł nadania honorowego obywatelstwa profesorowi Szamatowiczowi przedstawił poseł Krzysztof Truskolaski podczas sejmowej dyskusji nad ustawą o finansowaniu leczenia niepłodności metodą in vitro.

Profesor Marian Czesław Szamatowicz, urodzony 13 lutego 1935 r. w Sztabinie, to wybitny polski ginekolog-położnik, który całe swoje życie zawodowe związał z Białymstokiem – najpierw z Akademią Medyczną przekształconą w Uniwersytet Medyczny, a później ze szpitalem klinicznym. Jego dorobek obejmuje około 200 publikacji naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach, gdzie skupiał się głównie na endokrynologii ginekologicznej i medycynie rozrodu.

Najważniejszym osiągnięciem profesora w dziedzinie medycyny było pionierskie zastosowanie technik rozrodu wspomaganego medycznie w Polsce. Wraz z zespołem dokonał przełomu w 1987 roku, umożliwiając narodzenie się pierwszego polskiego dziecka metodą in vitro. To wydarzenie, datowane na 12 listopada 1987 roku, nie tylko odmieniło życie rodziców Magdy, pierwszego dziecka z in vitro, lecz także otworzyło nowe perspektywy dla par zmagających się z niepłodnością. Sprawiło też, że Białystok zyskał uznanie w Europie, jako centrum ekspertów w dziedzinie medycyny rozrodu.

Anna Kowalska

Do góry