• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Nowe rozporządzenie wojewody

Dodana: 25.07.2023 11:10

W związku z wykryciem przez służby weterynaryjne kolejnych ognisk rzekomego pomoru drobiu na terenie powiatu białostockiego, wojewoda – na wniosek Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii – wydał nowe rozporządzenie w sprawie zwalczania tej zakaźnej choroby i rozszerzył strefy: zapowietrzoną i zagrożoną. Musiał to zrobić po tym, jak służby weterynaryjne wykryły nowe ogniska choroby w gminie Turośń Kościelna i Dobrzyniewo Duże.

Po wykryciu pierwszego ogniska choroby we wsi Topilec w gminie Turośń Kościelna tzw. obszar zapowietrzony obejmował mniej niż 10 miejscowości, a ok. 70 było w strefie zagrożonej. Teraz w obszarze zapowietrzonym jest już 30 miejscowości w gminach: Turośń Kościelna, Łapy, Choroszcz i Dobrzyniewo Duże. W tej ostatniej gminie we wsi Bohdan służby potwierdziły jak dotąd ostatnie, trzecie ognisko choroby.

Z kolei w obszarze zagrożonym, czyli w promieniu 10 km od wykrytych ognisk, jest już ok. 130 miejscowości. Większość z nich jest w powiecie białostockim i wysokomazowieckim.  Obszar zagrożony dotyczy też 12 białostockich osiedli. Zgodnie z rozporządzeniem wojewody w Białymstoku za obszar zagrożony wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu zostały uznane osiedla leżące w północno-zachodniej części miasta: Antoniuk, Bacieczki, Białostoczek, Dziesięciny, Jaroszówka, Leśna Dolina, Młodych, Przydworcowe, Starosielce, Wysoki Stoczek, Zawady, Zielone Wzgórza. Wokół granicy tego obszaru zostaną ustawione tablice informujące o zagrożeniu.

Wirus rzekomego pomoru drobiu nie zagraża ludziom. Występuje u ptaków, także dzikich. Prowadzi do śmiertelności nawet całego stada.

Anna Kowalska

Do góry