• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Nowe nagrobki na Cmentarzu Wojskowym

Dodana: 11.03.2024 12:18

Na terenie Cmentarza Wojskowego przy ul. 11 Listopada zostanie wymienionych 20 nagrobków wraz z krzyżami, znajdujących się na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego z 1919  i 1920 roku.  

Na ten cel Miasto otrzyma 300 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze zostały przyznane w ramach ministerialnego programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju”. Wniosek o dofinansowanie tego zadania został złożony w listopadzie 2023 r.

– Chcemy objąć odpowiednią opieką groby żołnierzy znajdujące się w Białymstoku. Planowane przez nas działania wpisały się w cel programu ministerstwa, którym jest wspieranie opieki nad grobami i cmentarzami wojennymi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Te groby są materialnym świadectwem ważnych wydarzeń z historii Polski, związanych z walką i męczeństwem. Dzięki nim nie ginie pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy.

W 2023 r. została opracowana dokumentacja projektowa w zakresie rozbiórki betonowych nagrobków i wykonania nowych wraz z uzyskaniem wszelkich pozwoleń i decyzji zezwalających na rozpoczęcie prac budowlanych. Zadanie jest realizowane dzięki porozumieniu z wojewodą podlaskim.  

Opracowanie: Agnieszka Błachowska

Do góry