• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Nie daj się oszukać – sprawdź paragon – startuje kolejna odsłona akcji

Dodana: 21.07.2015 14:09

Kategorie: Aktualności Finanse

Nie tylko weź, ale także i sprawdź paragon wydawany z kas fiskalnych – to cel lipcowej akcji „Weź paragon" prowadzonej przez Ministerstwo Finansów

Organizatorzy tegorocznej akcji przypominają, że obok paragonów fiskalnych sprzedawcy wystawiają też paragony niefiskalne. Są one wystawiane przed fiskalizacją kasy i nie powinny być przekazane kupującemu jako dowód zakupu, jeżeli sprzedawca jest zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej.

Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy, takie jak:

  • centralnie umieszczony napis paragon fiskalny,
  • NIP wystawcy, jego nazwę i adres,
  • nazwę towaru lub świadczonej usługi,
  • cenę,
  • logo i numer unikatowy kasy.

Ministerstwo Finansów w ramach akcji przypomina: paragon fiskalny jest dowodem uczciwie prowadzonej działalności sprzedawcy. Zachęca do włączenia się w akcję również uczciwych przedsiębiorców. Dla nich w ramach akcji przygotowano materiały informacyjne do pobrania – baner internetowy i plakat. Materiały są dostępne w zakładce Działalność edukacyjna.

1 stycznia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie stanowiące, że w przypadku świadczenia takich czynności jak np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, prawnicze, usługi opieki medycznej prowadzone przez lekarzy i lekarzy dentystów, usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne konieczne jest stosowanie kas rejestrujących. Przy wprowadzaniu wymogu bezwzględnego ewidencjonowania zdecydowano się na wprowadzenie okresu przejściowego na zainstalowanie kasy (2-3 miesięcy od rozpoczęcia działalności). Oznacza to, że osoba nowootwierająca działalność gospodarczą np. w zakresie usług fryzjerskich (która nie prowadziła wcześniej działalności) ma 2-3 miesięcy (w zależności od tego kiedy dokonała pierwszej czynności) na zainstalowanie kasy.

Przykładem branży, w której zjawisko paragonów niefiskalnych jest szczególnie zauważalne, jest gastronomia. Jako paragon funkcjonuje tu często tzw. rachunek lub paragon kelnerski. Zjawisko to dokumentuje felieton przygotowany przy użyciu ukrytej kamery na potrzeby Wielkiego Testu o Podatkach, zrealizowany przez Telewizję Polską.

Do góry