• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Nauka w Szkole Rodzenia

Dodana: 12.02.2024 10:41

Białostocka szkoła Rodzenia od początku tego roku zanotowała już ponad tysiąc wizyt przyszłych rodziców. Miasto Białystok na działalność Szkoły Rodzenia w tym roku przeznaczyło 365 tys. zł. Pozwoli to zapewnić opiekę kolejnym kobietom, które przygotowują się do porodu.

Umowa na świadczenie usług z zakresu edukacji okołoporodowej dla mieszkanek Białegostoku finansowanych z budżetu Miasta obejmuje lata 2021-2025. Środki na realizację zadania to prawie 1 mln 760 tys. zł (na 5 lat). Na prowadzenie zajęć realizowanych w Szkole Rodzenia na 2024 r. w budżecie Miasta zaplanowano 365 tys. zł. Te pieniądze pozwolą objąć opieką 1000 kobiet.

– Białostocka Szkoła Rodzenia, prowadzona przez Szpital Miejski, pomaga naszym mieszkankom i ich rodzinom od 48 lat. Jest to jedna z nielicznych takich placówek w kraju, która utrzymywana jest z pieniędzy Miasta. Jestem przekonany, że to bardzo dobrze wydane pieniądze, bo cieszy się ona ogromnym powodzeniem i każdego roku z jej pomocy korzysta mnóstwo pań oraz przyszłych ojców – zapewnia prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. 

Od początku tego roku do Szkoły Rodzenia zapisało się już 118 kolejnych pań. Prowadzone są tam zajęcia teoretyczne, w których uczestniczą ciężarne wraz z partnerami, jak również gimnastyka, spotkania ze specjalistami i warsztaty. Zajęcia gimnastyczne to m.in. nauka technik relaksacyjnych, oddychania, przyjmowania odpowiednich pozycji w trakcie porodu, instruktaż ćwiczeń wykonywanych podczas połogu. Ciężarne zapoznawane są też z warunkami odbywania porodu.

W szkole prowadzone są również zajęcia praktyczne dotyczące m.in. kąpieli i pielęgnacji noworodka, przygotowania do porodu rodzinnego, prawidłowego noszenia, układania oraz ubierania dziecka, metod łagodzenia bólu w trakcie porodu i przygotowania do porodu.

Białostocka Szkoła Rodzenia obecnie ma w pełni nowe wyposażenie i bezpłatną wypożyczalnię sprzętu dla matek i noworodków. Dzięki współpracy Miasta Białystok z UNICEF otrzymała 250 tys. zł, za które m.in. kupiony został sprzęt rehabilitacyjny dla kobiet, które korzystają z ćwiczeń edukacyjnych i gimnastycznych.  

Białostocka Szkoła Rodzenia powstała w 1976 roku. Korzysta z niej średnio ok. 1000 osób rocznie. W ubiegłym roku ta liczba została przekroczona – do szkoły zapisało się 1141 kobiet.

Anna Kowalska

Do góry