• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

„Mieszkanie dla absolwenta” – kolejny etap

Dodana: 28.03.2024 12:26

W ramach miejskiego programu „Mieszkanie dla absolwenta” lokale w nowo budowanym bloku przy ul. Depowej/Bema otrzyma 120 studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy spełnili wymagania projektu. Budynek ma być oddany do użytkowania do końca tegorocznych wakacji. Miasto przygotowuje się do kontynuacji programu – jest już pozwolenie na budowę kolejnych trzech bloków z 612 mieszkaniami.

– Cieszę się, że Państwo zdecydowali się na pracę i mieszkanie w Białymstoku. Mam nadzieję, że nasz program „Mieszkanie dla absolwenta” zachęci Państwa do pozostania tutaj – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podczas spotkania z beneficjantami projektu. – Chcę podkreślić, że program będzie kontynuowany. Mamy prawomocne pozwolenie na budowę kolejnych trzech budynków wielorodzinnych, w których będzie 612 mieszkań. Złożymy wniosek o dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Kwota ta może wynieść ponad 150 mln zł. 

W pierwszej edycji programu do Zarządu Mienia Komunalnego zgłosiło się 131 osób. 120 z nich spełniło wymagane kryteria. Wśród beneficjentów jest 11 studentów i 109 absolwentów. Przewagę mają studenci i absolwenci Uniwersytetu w Białymstoku – 55 osób, Politechniki Białostockiej – 35 osób i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – 13 osób. Mieszkania z programu zajmą też studenci i absolwenci takich uczelni, jak np. Uniwersytet Jagielloński, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Sztuk Pięknych (Łódź), Wyższa Szkoła Policji (Szczytno), Akademia Muzyczna (Kraków).

Zasady programu były na bieżąco dostosowywane do realiów. Została obniżona średnia ocen wymagana do zakwalifikowania do programu – z 4,75 do 4,5. Przedłużono też termin nadsyłania wniosków – do 15 marca. A kilka dni temu radni miejscy zdecydowali, że zamiast planowanych 93 lokali na potrzeby programu przeznaczonych zostanie 120 lokali mieszkalnych.

Mieszkania przeznaczone dla studentów i absolwentów znajdują się w budowanym bloku pomiędzy ulicami Bema i Depową. Jest to 8-klatkowy budynek, w którym będzie 186 lokali mieszkalnych (o pow. od 25 do 58 m2): 90 mieszkań jednopokojowych, 78 mieszkań dwupokojowych i 18 mieszkań trzypokojowych. Każde z nich będzie mieć przynależną komórkę lokatorską. Do dyspozycji mieszkańców będą 242 miejsca parkingowe (90 miejsc pod budynkiem mieszkalnym, 79 miejsc w garażu i 73 stanowiska terenowe). Obecnie stan zaawansowania robót wynosi 80%. Trwają prace wykończeniowe w budynku, jest montowany osprzęt, przybory sanitarne i armatura oraz zagospodarowanie terenu. Budynek ma być oddany do użytkowania do końca sierpnia 2024 r. Wartość inwestycji wynosi ponad 57 mln 373 tys. zł (w tym środki z BGK – ponad 40 mln 325 tys. zł).

Agnieszka Błachowska

Do góry