• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Międzynarodowy wyścig kolarski przejedzie przez Białystok

Dodana: 23.08.2022 13:50

We wrześniu Białystok będzie gospodarzem Orlen Wyścig Narodów. W zawodach wystartują najbardziej utalentowani młodzi kolarze z całego świata, którzy rywalizują w barwach reprezentacji narodowych. Impreza należy do prestiżowego cyklu UCI Nations Cup U23. W wyścigu spodziewany jest udział 25 reprezentacji narodowych.

Po zawodach w Belgii, Czechach, Francji młodzi kolarze z reprezentacji narodowych ścigać się będą w Białymstoku i regionie podlaskim. W dniach 9-10 września po raz drugi w naszym województwie odbędzie się Orlen Wyścig Narodów. Ekipy przyjadą do Polski, aby walczyć o zwycięstwo w wyścigu z serii UCI Nations Cup U23.

– Kolejna edycja Orlen Wyścigu Narodów na pewno będzie ogromną promocją Białegostoku i Polski na świecie. Scenerią dla tego ważnego w kolarskim kalendarzu sportowego wydarzenia będzie nie tylko nasze miasto, ale także piękne tereny województwa podlaskiego – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. 

Pierwszego dnia zmagań (9 września) kolarze będą mieli do pokonania prawie 157 km z Supraśla do Białegostoku. Trasa będzie prowadzić po względnie płaskim terenie. Ciekawostką na tym etapie będzie przejazd po kostce brukowej w okolicach zabytkowego zamku w Tykocinie. Przewyższenie na tym etapie wynosi 1000 metrów. Finisz, podobnie jak w roku ubiegłym, zaplanowano na Alei J. Piłsudskiego w Białymstoku.

Drugi etap (10 września) to odcinek 135 km z Białegostoku do Augustowa. Trasę charakteryzują trzy podobne do siebie podjazdy oraz duża liczba całkiem prostych odcinków prowadzących przez podlaskie lasy. Suma przewyższeń na tym etapie wynosi 750 metrów.

Wyścig organizowany przez firmę Lang Team, należący do kalendarza UCI, przyciąga młode talenty, które właśnie tutaj mają okazję zaznaczyć swoją obecność i pochwalić się swoją formą.

– Chcemy tym wyścigiem odbudować ducha rywalizacji reprezentacji narodowych. Coś, co przed laty przykuwało uwagę wszystkich kibiców na świecie. Doskonale wiem, ile znaczy start w biało-czerwonej koszulce. To z jednej strony ogromne wyróżnienie, a z drugiej wielka motywacja do walki – mówi Czesław Lang, legendarny kolarz i dyrektor generalny Lang Team.

Wyścig będzie transmitowany na antenie TVP Sport.

Mieszkańcy Białegostoku muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu drogowym na trasie zawodów. Orientacyjne godziny zamknięcia ulic dla ruchu pojazdów:

  • 9 września 2022 r. (piątek): w godz. 6.00-22.00 – Al. J. Piłsudskiego (prawa nitka na odcinku od ul. H. Sienkiewicza do Placu dr. A. Lussy), w godz. 8.30-19.00 – Al. J. Piłsudskiego (prawa nitka od ul. Częstochowskiej do ul. H. Sienkiewicza oraz prawa nitka od Placu dr. A. Lussy do ul. H. Sienkiewicza), w godz. 13.30-16.00 – ul. Wiadukt (prawa nitka od ul. Zambrowskiej do ul. K. Ciołkowskiego), ul. K. Ciołkowskiego (od ul. Wiadukt do ul. A. Mickiewicza), ul. A. Mickiewicza (od. ul. K. Ciołkowskiego do ul. Cz. Miłosza), ul. Cz. Miłosza, ul. J. K. Branickiego (prawa nitka od Placu dr. A. Lussy do ul. Cz. Miłosza), Plac Jana Pawła II, ul. Legionowa (od ul. M. C. Skłodowskiej do Placu Jana Pawła II), ul. J. Kilińskiego, ul. Kościelna (od Placu Jana Pawła II do Al. J. Piłsudskiego), ul. H. Sienkiewicza (od Al. J. Piłsudskiego do ul. Legionowej), ul. M. C. Skłodowskiej (od ul. Legionowej do Placu NZS), Plac NZS (od ul. M. C. Skłodowskiej do ul. Wł. Liniarskiego), ul. Wł. Liniarskiego, ul. Lipowa, ul. Ks. A. Abramowicza (prawa nitka od ul. Lipowej do Al. J. Piłsudskiego), Al. J. Piłsudskiego (prawa nitka od ul. Ks. A. Abramowicza do ul. Częstochowskiej),
  • 10 września 2022 r. (sobota): w godz. 6.00-8.30 – ul. H. Sienkiewicza (na odcinku od ul. Legionowej do Rynku Kościuszki).

Opracowanie: Anna Kowalska

365326_OWN_PS_19,22.08_3x3_121,5x134,5.jpg

Do góry